Pył znad Sahary w Hiszpanii, Niemczech i Szwajcarii. Czy dotrze do Polski? [ZDJĘCIA]

Klimat Sahary poczuli w poniedziałek mieszkańcy Hiszpanii, a we wtorek Szwajcarii i Niemiec. To tam trafił charakterystyczny pył znad Sahary, który pojawił się na ulicach i pokrył samochody. Niebo zabarwiło się na odcienie brązu i pomarańczy. Czy saharyjski pył dotrze też do Polski?

Pojawienie się pyłu znad afrykańskiej pustyni to jedna z konsekwencji burzy Celia. Żywioł ten dotarł na południe Hiszpanii w poniedziałek około godziny 15. Meteorolodzy ostrzegali, że zjawisko będzie rozprzestrzeniać się z powodu silnego wiatru, który w porywach osiągał prędkość ponad 80 kilometrów na godzinę. Stężenie niebezpiecznych pyłów w powietrzu znacząco przekroczyło normy dopuszczalne przez Światową Organizację Zdrowia. Mieszkańcy w obawie przed złą jakością powietrza zakładali na twarze maseczki ochronne.

Rada Europy Wojna w Ukrainie. Rosja wycofuje się z Rady Europy

Pył znad Sahary. Jedni się obawiali, inni fotografowali

Jedni byli przerażeni i nie opuszczali domów, pozostali podziwiali pomarańczowe niebo, zabarwione z powodu saharyjskiego pyłu.

Dla mnie to wygląda pięknie. To jest jak filtr. I wydaje mi się to cudowne. Nie wiem, co jest tego przyczyną, jakiś kurz, prawda? Ale nie wiem, skąd się bierze. Ale ja nie mogę przestać robić zdjęć i bardzo mi się to podoba

- mówili przechodnie w Alicante.

Pył trafił również do miasta Vesoul we Francji. Wszystkim mieszkańcom zanieczyszczonych regionów zalecono, aby ograniczyć przebywanie na zewnątrz. Apele skierowano przede wszystkim do osób cierpiących na choroby układu oddechowego.

Saharyjski pył może bowiem bardzo podrażniać oczy, dlatego ważna jest ich właściwa higiena. Służby poleciły także, by zakryć studnie, sztuczne zbiorniki wodne oraz misy z wodą dla zwierząt.

Dziennikarka Marina Owsiannikowa z antywojennym plakatem Rosja. Marina Owsiannikowa z karą grzywny po proteście w telewizji

Pył znad Sahary doleciał też do Szwajcarii i Niemiec. Czy dotrze do Polski?

Skutki saharyjskiego pyłu są widoczne też w Szwajcarii i Niemczech. Jak poinformowały szwajcarskie media, widoki nieba w odcieniach brązu i pomarańczy, a także pyłu opadającego na ziemię pozostaną przez kilka najbliższych dni. Burza Celia ma ustać w czwartek.

Jak przekazał we wtorek synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek, saharyjski pył może rozprzestrzeniać się w zachodnich regionach Europy, ale nie będzie stanowił zagrożenia w Polsce.

W środę nasz kraj znajdzie się pod wpływem cyrkulacji północno-wschodniej, która skutecznie zablokuje zanieczyszczeniom dostęp do Polski

- powiedział Zdonek. Poniżej widać rozprzestrzenianie się saharyjskiego pyłu we wtorek nad zachodnią Europą zarejestrowane przez program Copernicus:

Zobacz wideo Ataki na Kijów nie ustają. Celem agresora znów budynki cywilne
Więcej o: