Rosja wycofuje się z Rady Europy. Zgromadzenie Parlamentarne otrzymało list Siergieja Ławrowa

Rosja opuści Radę Europy - informuje Reuters. Do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady trafił list w tej sprawie od rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa - przekazał we wtorek Piotr Tołstoj, szef rosyjskiej delegacji w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady.

Rosja we wtorek formalnie wszczęła procedurę wystąpienia z Rady Europy, organu nadzorującego prawa człowieka. Jak informuje Reuters, jest to posunięcie mające na celu uprzedzić Radę Europy przed wydaleniem Rosji z organizacji ze względu na jej inwazję na Ukrainę.

Zobacz wideo Antywojenne protesty w Rosji. Sprzeciwiający się reżimowi narażają się na surowe kary

Rosja wycofuje się z Rady Europy

Piotr Tołstoj, szef rosyjskiej delegacji w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady, przekazał za pośrednictwem Telegramu, że list w tej sprawie od ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa został już przekazany  Zgromadzeniu. Rosja wycofuje się z Rady Europy, a co za tym idzie, z europejskiej konwencji praw człowieka, do której przystąpiła w 1998 roku. Po raz pierwszy poinformowało o tym 10 marca rosyjskie MSZ.

Dziennikarka Marina Owsiannikowa z antywojennym plakatemKurczab-Redlich: Nawet pięć sekund może uświadomić Rosjanom, że coś jest nie tak

Oznacza to m.in., że rosyjscy obywatele stracą prawo do odwoływania się w sprawach dotyczących łamania praw człowieka do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - do tej pory Rosja była jednym z najczęściej pozywanych krajów, jednocześnie ignorowała wydawane wyroki. Rosja nie będzie mogła być też pozwana przez inne państwo-stronę Konwencji. Do tej pory Rosja jako państwo miała dwie sprawy wytyczone przez Gruzję. Europejska konwencja praw człowieka zakazuje m.in. zbiorowego wydalania cudzoziemców, kary śmierci w czasie pokoju i wojny, czy gwarantuje wolność słowa.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.  

Rada Europy zawiesiła członkostwo Rosji 25 lutego, dzień po jej ataku na Ukrainę. Kreml uznał wówczas, że zawieszenie Rosji było niesprawiedliwe, z drugiej strony dało dobry powód do "zatrzaśnięcia drzwi" organizacji.

Mateusz MorawieckiKomentarze o wizycie polskich polityków w Kijowie. "Znak nadziei"

*******

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Z kraju ogarniętego wojną próbują się wydostać miliony uchodźców. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: