We wtorek weszły w życie nowe sankcje, które Unia Europejska nałożyła wobec Rosji.
Lista towarów, o wartości ponad 300 euro, których eksport jest do Rosji zakazany, liczy ponad 400 kategorii. Są na niej między innymi perfumy, torebki, buty, futra, bielizna, diamenty, perły, oraz trufle, szampan i cygara. Są także auta i jachty o wartości powyżej 50 tysięcy euro.
Na czarną listę wpisanych zostało także kilkunastu oligarchów, którzy od teraz mają zakaz wjazdu do Unii i zablokowane majątki w Europie. Wśród nich są między innymi Roman Abramowicz, właściciel londyńskiego klubu Chelsea. Jest również była żona szefa Rosnieftu Marina Sieczin.
Ponadto sankcjami została objęta firma, która jest głównym rosyjskim eksporterem broni i jedynym pośrednikiem w handlu towarami i technologiami podwójnego zastosowania. To Rosoboronexport. Komisja informuje, że w latach 2000-2020 firma wyeksportowała broń za 180 miliardów dolarów.
Sankcje, które dziś weszły w życie, zakazują też unijnych inwestycji w rosyjski sektor energetyczny, a transakcje związane z przesyłem surowców zostały wyłączone. Unia Europejska, w koordynacji z grupą G7 zdecydowała też o pozbawieniu Rosji przywilejów w handlu.
Ministerstwo Finansów Japonii poinformowało, że rozszerza sankcje wobec Rosji. Zamrożone mają zostać aktywy kolejnych 17 Rosjan oraz zakaz eksportu 31 produktów i 26 pakietów technologicznych.
- Jeśli chodzi o kolejne sankcje, będziemy nadal monitorować sytuację i razem z innymi krajami G7 odpowiednio zareagujemy - powiedział rzecznik japońskiego rządu Hirokazu Matsuno, cytowany przez Agencję Reutera.
***
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Z kraju ogarniętego wojną próbują się wydostać miliony uchodźców. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.