Rosja. Aleksiej Nawalny spędzi kolejnych 10 lat w więzieniu? "Putin chce trzymać go za kratami na zawsze"

Nowa sprawa karna przeciwko Aleksiejowi Nawalnemu ruszyła w połowie lutego br. Opozycjonista usłyszał zarzuty dotyczące domniemanej defraudacji. Chodzi o zbiórki funduszy na organizacje założone przez Nawalnego, których wysokość wyniosła 356 milionów rubli (19 mln zł).

Rosyjska prokuratura postawiła kolejne zarzuty opozycjoniście Aleksiejowi Nawalnemu. Miałby on spędzić kolejnych 10 lat w więzieniu. Zarzut defraudacji dotyczy rzekomego nielegalnego wykorzystania środków darczyńców wpłacanych na Fundację Walki z Korupcją. Jak twierdzą śledczy, zebrana kwota 356 milionów rubli (blisko 19 milionów złotych) została zdefraudowana przez Aleksieja Nawalnego i jego współpracowników.

Zobacz wideo Gen. Pacek: Rosja jest przygotowana na długą wojnę, ale nie przewidziała sankcji

Przedstawicielka prokuratury Nadieżda Tichonowa zażądała dla Nawalnego dodatkowych 10 lat więzienia. Jak stwierdziła, "fundusze były zbierane na cel, który był niewykonalny, czyli na kampanię prezydencką Nawalnego".

Tichonowa zażądała ponadto dwóch lat ograniczenia wolności i grzywny w wysokości 1,2 mln rubli. Łącznie z poprzednimi wyrokami oznaczałoby to dla Nawalnego aż 13 lat za kratami. Trwająca obecnie kara miała zakończyć się jesienią tego roku.

Aresztowanie Nawalnego, rok 2017Nawalny wzywa Rosjan, żeby nie przerywali antywojennych protestów

Aleksiej Nawalny. Najsłynniejszy rosyjski opozycjonista za kratami

Obecnie Nawalny odsiaduje inny wyrok w kolonii karnej o zwykłym rygorze w mieście Pokrow. Tam też prowadzony jest proces w jego sprawie. Prokuratura poinformowała jednak, że "nowa sprawa wymaga kary w postaci pozbawienia wolności w kolonii o zaostrzonym rygorze".

Sprawę skomentowała rzeczniczka Nawalnego, Kira Jarmysz na swoim Twitterze:

"Już mówiliśmy, że Putin chce na zawsze trzymać Nawalnego w więzieniu. Nadchodzący werdykt nie ma nic wspólnego z prawem" - poinformowała.

******

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Z kraju ogarniętego wojną próbują się wydostać miliony uchodźców. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony https://pcpm.org.pl/ukrainapcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: