Wojna w Ukrainie. Operator Fox News i ukraińska dziennikarka nie żyją. Ich samochód ostrzelało rosyjskie wojsko

Operator Fox News Pierre Zakrzewski oraz ukraińska producentka Ołeksandra Kuwszynowa nie żyją. Dziennikarz Benjamin Hall, który podróżował z nimi samochodem, trafił ranny do szpitala. Ich pojazd został ostrzelany przez rosyjskie wojska. - Stali się kolejnymi niewinnymi ofiarami agresji Putina - napisał doradca szefa MSW Ukrainy Anton Herashchenko.

"Z wielkim smutkiem i ciężkim sercem przekazujemy wiadomość o śmierci naszego ukochanego operatora Pierre'a Zakrzewskiego" - napisała do pracowników Suzanne Scott, dyrektor generalna Fox News. Ekipa została zaatakowana w poniedziałek w Horence pod Kijowem w Ukrainie

Zobacz wideo Ataki na Kijów nie ustają. Celem agresora znów budynki cywilne

Producentka Ołeksandra Kuwszynowa i operator kamery Pierre Zakrzewski zginęli pod rosyjskim ostrzałem

Do śmierci pracowników mediów odniosło się ukraińskie Ministerstwo Obrony Narodowej. "Celem ataku jest prawda. Rosyjskie wojsko ostrzelało ekipę telewizyjną w pobliżu Kijowa. Kamerzysta Pierre Zakrzewski i producentka Ołeksandra Kuwszynowa zostali zabici. Dziennikarz Benjamin Hall przeżył, ale stracił część nogi" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez resort w mediach społecznościowych. 

"Pierre był stałym elementem wszystkich naszych międzynarodowych relacji. Podobnie jak niezliczonej ilość osób, zawsze dodawał mi otuchy, kiedy pojawiałem się na wizji i widziałem go z kamerą w ręku" - wspominał Pierre'a Zakrzewskiego prezes Fox News, Jay Wallace. 

"Taki dobry człowiek. Taki dobry przyjaciel. Taki fantastyczny fotograf wojenny i wiele więcej. RIP Pierre Zakrzewski" - napisała na Twitterze korespondentka Fox News, Jennifer Griffin.

"I proszę, módlcie się dalej za Benjamina Halla, który przebywa w szpitalu w Ukrainie. Dzisiejszy dzień jest bolesny dla mediów Fox News i wszystkich dziennikarzy, którzy ryzykują życiem, aby dostarczyć wiadomości" - dodała Griffin.

Od inwazji Rosji na Ukrainę zginęło już pięcioro przedstawicieli mediów. Ukraiński dziennikarz śledczy Wiktor Dudar zginał w czasie walk o Mikołajów - o jego śmierci poinformowała rodzina 7 marca. W niedzielę w Irpieniu zginął natomiast 51-letni amerykański dziennikarz Brent Renaud. Nie żyje również  Jewhen Sakun. Operator ukraińskiego kanału telewizyjnego Live, zginał podczas ostrzału rakietowego w Kijowie. 

"Rosyjscy okupanci walczą z obiektywnym relacjonowaniem popełnionych przez nich zbrodni wojennych w Ukrainie - zabijają i strzelają do dziennikarzy. Co najmniej 35 dziennikarzy ucierpiało już z rąk rosyjskich bojowników" - napisała w Telegramie ukraińska rzeczniczka praw obywatelskich Ludmiła Denisowa, cytowana przez nv.ua.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

*******

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Z kraju ogarniętego wojną próbują się wydostać miliony uchodźców. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: