Wojna w Ukrainie. Ukraińsko - rosyjskie negocjacje wznowione po przerwie

Delegacje Ukrainy i Rosji wznowiły negocjacje po przerwie technicznej podjętej dzień wcześniej - przekazała Ukraińska Prawda, powołując się na członka ukraińskiej delegacji, szefa frakcji Sługa Ludu w Radzie Najwyższej Dawida Arakhamię.

14 marca przerwano negocjacje w sprawie zakończenia wojny. Później prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że będą one kontynuowane 15 marca.

Jak poinformował serwis Ukraińska Prawda, negocjacje zostały wznowione. "Negocjacje już trwają" - potwierdził Dawid Arakhamia, członek ukraińskiej delegacji, szef frakcji Sługa Ludu w Radzie Najwyższej Ukrainy.

To piąte spotkanie negocjatorów obu stron od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę. Od czwartego spotkania odbywają się one online.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gen. Pacek: Turcja może być takim państwem, gdzie mogą się toczyć negocjacje Ukraina-Rosja

Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski: Nie ustajemy w wysiłkach negocjacyjnych

Piątą turę negocjacji zapowiadał w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podczas swojego codziennego wystąpienia udostępnionego w mediach społecznościowych poinformował, że liczy na uczciwe porozumienie pokojowe.

- Nie ustajemy w wysiłkach negocjacyjnych, żeby jak najszybciej zakończyć tę wojnę - uczciwym pokojem. Nad tym pracowała także nasza delegacja w trakcie rozmów ze stroną rosyjską. Jak mi powiedziano, są w miarę zadowoleni. Zobaczymy, co z tego będzie - powiedział prezydent Zełenski.

Czwarta runda rozmów rosyjsko-ukraińskich, tym razem online, rozpoczęła się wczoraj rano. Rozmowy dotyczą między innymi warunków zawieszenia broni i wycofania rosyjskich żołnierzy z Ukrainy.

W wywiadzie dla rosyjskiej prorządowej gazety "Kommiersant" Mychajło Podoliak, doradca Zełenskiego, przekazał, że delegaci prowadzący rozmowy pokojowe podejmują również temat odszkodowań za zniszczenia na Ukrainie spowodowane działaniami rosyjskich wojsk.

"Obecnie na stole negocjacyjnym są różne propozycje, jest ich wiele, dziesiątki propozycji. W tym dotyczące ugody politycznej i, co najważniejsze, ugody wojskowej. Mam na myśli zawieszenie broni, porozumienie o zawieszeniu broni i wycofanie wojsk" - przekazał Podoliak "Kommiersant" cytowany przez Ukraińską Prawdę.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Więcej o: