Kłęby dymu unoszące się nad Mariupolem. Są nowe zdjęcia satelitarne

Amerykańska firma Maxar Technologies opublikowała wykonane w poniedziałek zdjęcia m.in. Mariupolu. Ukraińskie miasto w wyniku rosyjskiej inwazji znalazło się w tragicznej sytuacji. Według ukraińskich władz zginęło tam ponad 2,5 tys. osób.

Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko przekazał w poniedziałek w rozmowie z jedną z ukraińskich telewizji, że w mieście wciąż uwięzionych jest ok. 350 tys. osób.

- Większość przebywa w piwnicach i schronach w nieludzkich warunkach. Bez jedzenia, wody, prądu i ogrzewania - mówił Andriuszczenko. Według Oleksieja Arestowycza, doradcy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, w wyniku bombardowań Mariupola zginęło ponad 2,5 tys. osób.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Trudna sytuacja panuje też w innych miastach, m.in. w Kijowie i Charkowie, gdzie dochodzi do ostrzałów.

Zobacz wideo Gen. Pacek: Rosja jest przygotowana na długą wojnę, ale nie przewidziała sankcji

ONZ: Ponad 3 mln uchodźców z Ukrainy

Od czasu rosyjskiej inwazji z Ukrainy uciekło już ponad trzy miliony osób - przekazał w Genewie rzecznik Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Migracji Paul Dillon. 1,8 mln osób trafiło do Polski, a trzy tysiące z nich wyjechało dalej na Zachód.

UNICEF poinformował, że w ciągu ostatnich 20 dni średnio 73 tysiące ukraińskich dzieci zostawało codziennie uchodźcami. Oznacza to 55 dzieci na minutę lub prawie jedno na sekundę.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Z kraju ogarniętego wojną próbują się wydostać miliony uchodźców. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: