Ukraina. Rosjanie ostrzelali wieżę telewizyjną pod Równem. Zginęło dziewięć osób

Dziewięć osób zginęło w wyniku rosyjskiego ostrzału wieży telewizyjnej w okolicach zachodnioukraińskiego miasta Równe - poinformowały lokalne władze. Następnych dziewięć zostało rannych. Do zdarzenia doszło w wiosce Antopol.

W czwartek 24 lutego o godzinie 3 polskiego czasu rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę. Żołnierze uderzyli zarówno z ziemi, jak i z powietrza. Ukraińska armia stawia twardy opór, ale sytuacja zmienia się z minuty na minutę. Na stronie głównej Gazeta.pl prowadzimy relację na żywo.

Zobacz wideo Mariupol zniszczony przez rosyjskie wojska. Wideo z drona

Szef administracji regionalnej Witalij Kowal za pomocą aplikacji Telegram poinformował, że w wieżę telewizyjną trafiły dwa rosyjskie pociski. Obok niej znajduje się także dwupiętrowy budynek administracyjny. Nie wiadomo, ile dokładnie osób w nim przebywało.

Rosjanie ostrzelali kolejną wieżę telewizyjną w Ukrainie

Na miejscu ciągle trwa akcja ratunkowa, ratownicy pracują nad uwolnieniem ocalałych, którzy są uwięzieni pod gruzami. Szef lokalnych służb ratowniczych Jurij Koreckij przekazał, że akcja ratunkowa została podjęta niemal natychmiast po ataku. Służby ratunkowe udały się tam niezwłocznie po tym, jak do centrum operacyjnego dotarła informacja o rakietowym ostrzale budynku:

W ciągu ośmiu minut na miejsce zdarzenia zaczęły zjeżdżać jednostki Państwowego Pogotowia Ratowniczego. W sumie 130 ratowników i 30 wozów służb. Obecnie prowadzone są prace poszukiwawczo-ratownicze i będą kontynuowane do całkowitego oczyszczenia terenu.

Kowal miał przekazać także, że dostęp do telewizji został już pod koniec dnia przywrócony w północnej części obwodu rówieńskiego za pośrednictwem sieci kablowej - referuje ukraińska agencja Interfax.

Kowal zaapelował też do mieszkańców. "Pierwszym zadaniem obywateli jest przebywanie w bezpiecznym miejscu podczas alarmu lotniczego i pomoc potrzebującym w przeniesieniu się do schronienia. Siły Zbrojne Ukrainy zajmą się całą resztą" - czytamy. 

W Antopolu mieszkało przed wojną 514 mieszkańców.

Równe w 2021 roku miało populację wynoszącą ok. 245 289 osób. Miasto leży na głównej drodze pomiędzy Warszawą a Kijowem, około 200 km od polskiej granicy. 80 km na północ od znajduje się Rówieńska Elektrownia Jądrowa - to 140 km od polskiej granicy.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Więcej o: