Wojna w Ukrainie. Kadyrowcy wspomagają Putina? Czeczeńska telewizja opublikowała nagranie

Ramzan Kadyrow napisał na Telegramie, że "zbliża się do Kijowa". Nagranie rozmowy przywódcy Czeczenii z jego żołnierzami o ataku na Kijów ukazało się w czeczeńskiej telewizji.

W niedzielę w czeczeńskiej stacji telewizyjnej Grozny pojawiło się nagranie z Ramzanem Kadyrowem w roli głównej - informują ukraińskie media.

Zobacz wideo Ekspert o Czeczenach biorących udział w wojnie i grupie Wagnera

W zaciemnionym pomieszczeniu przywódca Czeczenii miał rozmawiać ze swoimi żołnierzami. Nie podano informacji gdzie i kiedy odbyło się spotkanie, ale w poście zamieszczonym na Telegramie Kadyrow twierdzi, że "zbliża się do Kijowa".

Wcześniej w mediach społecznościowych Kadyrow zaapelował do ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. "Gdziekolwiek pójdziecie, gdziekolwiek się ukryjecie, dopadną was nasi bojownicy. Rozstrzelają każdego z waszych zwolenników, każdego, kto kiedykolwiek wtrącał się w życie spokojnej ludności Ukrainy" - groził.

Czeczenia. Kim są kadyrowcy? 

Kadyrowcy to znani ze swojej brutalności Czeczeni z oddziałów podległych Ramzanowi. Jeszcze w latach 90. Ramzan Kadyrow walczył przeciwko Rosji. Na przestrzeni lat sytuacja uległa zmianie i obecnie stoi on po stronie Władimira Putina.

Według deputowanego do ukraińskiej Rady Najwyższej Fiodora Wenisławskiego, pod Kijowem stacjonują kadyrowcy, którzy nie pozwalają na odwrót wojsk rosyjskich.

Kadyrowcy zabili rannych Rosjan

Ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji, powołując się na ukraiński wywiad, poinformowało, że w sobotę około godziny 16 w rejonie Borodzianki na Kijowszczyźnie kadyrowcy zabili 12 rannych Rosjan, którzy mieli być ewakuowani na Białoruś.

Więcej o: