Przywrócono dostawy prądu do elektrowni atomowej w Czarnobylu. Specjaliści "ryzykowali życiem"

W czarnobylskiej elektrowni atomowej wznowiono dostawy prądu. Do ich przerwania doszło w środę. W wyniku rosyjskiego ataku uszkodzona została linia energetyczna doprowadzająca energię elektryczną do obiektu.

Ukraińskie władze ostrzegały, że na terenie elektrowni przechowywane jest wypalone paliwo jądrowe, które potrzebuje stałego chłodzenia. Jest ono możliwe właśnie dzięki dostawom prądu.

Zobacz wideo Ukraińskie siły zbrojne opublikowały nagranie z poligonu wojskowego w Jaworkach. Według wstępnych danych spadło tam około 30 pocisków manewrujących

W Czarnobylu przywrócono dostawy prądu

"W elektrowni jądrowej w Czarnobylu przywrócono zasilanie - teraz systemy chłodzenia wypalonych zestawów jądrowych będą znów działać w normalnym trybie, a nie z wykorzystaniem zasilania awaryjnego" - poinformował minister energetyki Herman Hałuszczenko. "Dzisiaj, dzięki niewiarygodnemu wysiłkowi specjalistów NEK Ukrenergo, naszych specjalistów jądrowych i elektryków, udało się przywrócić zasilanie elektrowni jądrowej w Czarnobylu, która została zajęta przez rosyjskich okupantów" - dodał we wpisie na Telegramie. Wyraził również uznanie wszystkim bohaterskim specjalistom, którzy "ryzykując własnym zdrowiem i życiem" starali się zapobiec katastrofie zagrażającej całej Europie.

Herman Hałuszczenko zaapelował również do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, ONZ i OBWE o zagwarantowanie bezpieczeństwa ukraińskich elektrowni atomowych w warunkach wojennej agresji, w tym o utworzenie 30-kilometrowych stref zdemilitaryzowanych wokół obiektów jądrowych.

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

Enerhoatom, państwowe przedsiębiorstwo obsługujące wszystkie cztery elektrownie jądrowe w Ukrainie, poinformował z kolei, że ukraińscy specjaliści z Ukrenergo zakończyli naprawę linii 330 kV Łysna-Czarnobyl i wznowili dostawy energii elektrycznej do elektrowni jądrowej w Czarnobylu i miasta Sławutycz.

W czarnobylskiej elektrowni, oprócz zniszczonego reaktora, który został ukryty pod sarkofagiem po wybuchu w 1986 roku, znajdują się reaktory wyłączone z eksploatacji. Są one pod stałą kontrolą służb technicznych elektrowni. Rosjanie po inwazji na Ukrainę uwięzili ukraińską obsługę elektrowni na jej terytorium.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

*******

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Więcej o: