Negocjacje rosyjsko-ukraińskie. Doradca Zełenskiego: Rosja coraz wrażliwsza na nasze stanowisko

W tym tygodniu ruszy czwarta runda negocjacji Rosji z Ukrainą ws. zakończenia wojny. - Nasze propozycje są na stole. Są bardzo surowe. Wśród nich wycofanie wojsk, zawieszenie broni - powiedział w niedzielę w zamieszczonym na Twitterze nagraniu doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podoliak.

Podoliak podkreślił, że grupa negocjacyjna "nie zrezygnuje z żadnego punktu" zawartego w propozycjach strony ukraińskiej. Dodał, że Rosja "staje się coraz bardziej wrażliwa na stanowisko Ukrainy", a prowadzone między państwami rozmowy zaczynają być "konstruktywne".

Zobacz wideo Ukraińskie siły zbrojne opublikowały nagranie z poligonu wojskowego w Jaworkach. Według wstępnych danych spadło tam około 30 pocisków manewrujących

W tym tygodniu ruszą kolejne negocjacje Ukrainy z Rosją. Doradca prezydenta Ukrainy: Nie zrezygnuje z żadnego punktu

W niedzielę doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podoliak przekazał, że w najbliższych dniach ma odbyć się czwarta runda negocjacji Ukrainy z Rosją, które mają zakończyć wojnę w Ukrainie. - Nasze propozycje są na stole. Są bardzo surowe. Wśród nich wycofanie wojsk, zawieszenie broni - powiedział. 

W wywiadzie dla rosyjskiej prorządowej gazety "Kommiersant" Mychajło Podoliak przekazał, że delegaci prowadzący rozmowy pokojowe podejmują również temat odszkodowań za zniszczenia na Ukrainie spowodowane działaniami rosyjskich wojsk. 

"Obecnie na stole negocjacyjnym są różne propozycje, jest ich wiele, dziesiątki propozycji. W tym dotyczące ugody politycznej i, co najważniejsze, ugody wojskowej. Mam na myśli zawieszenie broni, porozumienie o zawieszeniu broni i wycofanie wojsk" - przekazał Podoliak "Kommiersant" cytowany przez "Ukraińską Prawdę".

Dodał, że po "wypracowaniu formatów prawnych poszczególnych propozycji negocjacyjnych zostanie uzgodniony termin kolejnego spotkania - czwartej rundy negocjacji". - Może to nastąpić jutro lub pojutrze [14-15 marca] - powiedział. Doradca Zełenskiego ocenił, że umowa między Rosją a Ukrainą musi być "wieloskładnikowa" i "zawierać kilka stanowisk".

Przede wszystkim dotyczące zakończenia wojny jako takiej. Druga kwestia ma charakter proceduralny: szybkość wycofywania wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy. Chodzi o porozumienie pokojowe. Jak pokój zostanie zapewniony. I tu wracamy do kluczowej kwestii, wokół której toczą się negocjacje: jak zagwarantować bezpieczeństwo Ukrainy i uniknąć powtórki obecnej sytuacji

- wymienił Podoliak. Czwartym punktem jest wypracowanie porozumienia w sprawie reparacji za szkody wyrządzone przez rosyjskie wojska. 

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

******

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: