Papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Anioł Pański zaapelował o zakończenie wojny w Ukrainie. - W imię Boga proszę: zatrzymajcie tę masakrę - powiedział w niedzielę 13 marca. Po słowach głowy Kościoła na Placu Świętego Piotra w Watykanie wybrzmiały brawa.
Papież przypomniał, że wspólna modlitwa do Matki Boskiej dotyczyła Mariupola - miasta, które nosi jej imię i stało się "męczennikiem tej rozdzierającej serce wojny". - W obliczu barbarzyństwa zabijania dzieci, niewinnych i bezbronnych cywilów żadne powody strategiczne się nie obronią. Trzeba powstrzymać tę niedopuszczalną agresję zbrojną, zanim zamieni miasta w cmentarzyska - mówił Franciszek cytowany przez Vatican News.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
- Z bólem w sercu dołączam mój głos do głosu zwykłych ludzi, którzy błagają o zakończenie wojny. Niech w imię Boga zostanie usłyszane wołanie cierpiących i niech ustaną bombardowania i ataki. Niech naprawdę i w sposób zdecydowany dąży się do negocjacji, a korytarze humanitarne niech będą skuteczne i bezpieczne - wzywał Franciszek.
Zaapelował też o przyjmowanie uchodźców wojennych. - Pragnę jeszcze raz zachęcić do przyjmowania tak wielu uchodźców, w których obecny jest Chrystus oraz podziękować za wielką sieć solidarności, jaka powstała. Proszę wszystkie wspólnoty diecezjalne i zakonne o zintensyfikowanie modlitwy o pokój - mówił papież.
- Bóg jest jedynie Bogiem pokoju, nie Bogiem wojny, a ci, którzy popierają przemoc, profanują Jego imię - dodał. - Módlmy się teraz w milczeniu za tych, którzy cierpią i o to, aby Bóg nawrócił serca na zdecydowaną wolę pokoju - wezwał obecnych.
Sytuacja w Mariupolu jest tragiczna, o czym donosiła w niedzielę rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Jak przekazała, obywatelom brakuje żywności, wody, a także ogrzewania. W oblężeniu znajduje się 400 tys. Ukraińców. Więcej na ten temat:
Jak pisaliśmy wcześniej, w niedzielę 13 marca przypada 9. rocznica wyboru papieża Franciszka na głowę Stolicy Piotrowej. Z tej okazji białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka, jeden z niewielu już sojuszników Władimira Putina, skierował list do Franciszka z gratulacjami. Zaznaczył również, że ma nadzieję na spotkanie z nim w najbliższej przyszłości.
"Białoruś podziela papieskie wezwanie do budowania braterstwa, z poszanowaniem kultury i tradycji narodów. Zgadzam się z papieżem, że jedyną prawnie istniejącą barierą może być tylko bariera przeciwko nienawiści i niesprawiedliwości, groźbom i narzucaniu cudzej woli" - napisał Łukaszenka w swoim liście.
***
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.