Wojna w Ukrainie. Rosjanie porwali kolejnego mera miasta

Wojna w Ukrainie rozpętana przez Władmira Putina trwa już 18. dzień. W piątek rosyjscy okupanci porwali mera Melitopola Iwana Fedorow. W niedzielę pojawiły się informacje o porwaniu kolejnego gospodarza miasta - mera miasta Dniprorudne w obwodzie zaporoskim - Jewhena Matwiejewa.

Wojna w Ukrainie z dnia na dzień przybiera coraz to bardziej brutalny charakter, a Rosjanie pokazują, że nie cofną się przed niczym, aby osiągnąć cel. Żołnierze Władimira Putina atakują nie tylko obiekty wojskowe, ale też cywilne, a nawet porywają gospodarzy miast. 

Zobacz wideo Ukraińskie siły zbrojne opublikowały nagranie z poligonu wojskowego w Jaworkach. Według wstępnych danych spadło tam około 30 pocisków manewrujących

Wojna w Ukrainie. Rosjanie porwali kolejnego mera ukraińskiego miasta

"Dziś, 13 marca, o 08:30 wojsko Federacji Rosyjskiej uprowadziło burmistrza Dniprorudne Jewhena Matwiejewa " - przekazał agencji Ukrinform Iwan Arefiew, rzecznik Zaporoskiej Obwodowej Administracji Wojskowej. 

Poinformował również, że okupanci zastraszają miejscową ludność, przymusowo konfiskują żywność, odzież i artykuły higieny osobistej w punktach kontrolnych. "Wzywam wszystkie państwa i organizacje międzynarodowe do powstrzymania rosyjskiego terroru przeciwko Ukrainie i demokracji" - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba

Jens StoltenbergSzef NATO: Rosja może uciec się do prowokacji i użyć broni chemicznej

Wojna w Ukrainie. Rosjanie torturują mera Melitopola 

To już kolejny polityk porwany przez Rosjan. Doradca ministra spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko poinformował, że w piątek 11 marca dziesięcioosobowa grupa okupantów porwała mera Melitopola Iwana Fedorowa. Zatrzymali go w miejskim centrum kryzysowym i wyprowadzili z plastikową torebką na głowie.

Wołodymyr Zełenski powiedział w sobotę 12 marca, że Fedorow żyje, ale znajduje się w niewoli i jest poddawany torturom. Oprawcy żądają od niego, aby publicznie uznał okupacyjne władze. Rosjanie zastąpili uprowadzonego polityka przychylną sobie radną Hałyną Danylczenko, która zaapelowała do mieszkańców, aby "dostosować wszystkie mechanizmy do nowej rzeczywistości, żeby zacząć jak najszybciej żyć w nowych warunkach".

Wołodymyr Zełenski poprosił o pomoc premiera Izraela

Wołodymyr Zełenski poprosił w sobotę 12 marca premiera Izraela Naftalego Beneta o pomoc w uwolnieniu uprowadzonego mera Melitopolu i aktywistów. 

"Kontynuowałem dialog z premierem Izraela. Rozmawialiśmy o agresji ze strony Federacji Rosyjskiej i perspektywach negocjacji pokojowych. Należy powstrzymać represje przeciwko cywilnej ludności. Poprosiłem o pomoc w uwolnieniu pojmanego mera Melitopolu i tamtejszych aktywistów społecznych" - napisał prezydent Ukrainy na Twitterze.

Władimir Putin i Siergiej SzojguRosja oferuje najemnikom z Syrii i Libii 300 dolarów za udział w wojnie?

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: