Ukraina. Atak rakietowy Rosji na poligon w Jaworowie. Rośnie bilans ofiar śmiertelnych i rannych [WIDEO]

Co najmniej 35 osób zginęło w rosyjskim ostrzale bazy wojskowej, do którego doszło w niedzielę rano w miejscowości Jaworów pod Lwowem. Nowy bilans ofiar podał gubernator obwodu lwowskiego. Jak przekazał, w ataku ranne miały zostać 134 osoby.

Co najmniej 35 ofiar i 134 rannych po niedzielnym ataku Rosjan na bazę wojskową w Jaworowie. Jeśli te informacje się potwierdzą, będzie to najtragiczniejszy jak dotąd ostrzał od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę. Doszło do niego około 20 km od polskiej granicy.

Rosjanie ostrzelali bazę wojskową nad ranem pomiędzy godzinami 3 i 4 czasu lokalnego (pomiędzy 2 i 3 czasu polskiego). Według miejscowych władz na znajdujący się tam ośrodek szkoleniowy NATO spadło 30 rakiet, przy czym kilka z nich zostało strąconych przez obronę przeciwlotniczą. Bombardowanie doprowadziło do wybuchu kilku pożarów. Siły zbrojne Ukrainy opublikowały nagranie z poligonu:

Zobacz wideo Ukraińskie siły zbrojne opublikowały nagranie z poligonu wojskowego w Jaworowie. Według wstępnych danych spadło tam około 30 pocisków manewrujących

Zdjęcia zniszczonych budynków pokazała także Nexta:

Jens Stoltenberg Szef NATO: Rosja może uciec się do prowokacji i użyć broni chemicznej

Szef MON Ukrainy z apelem po ataku w Jaworowie: Zamknijcie niebo, zatrzymajcie to!

Atak potępił szef ukraińskiego MON Ołeksij Reznikow. "Rosja zaatakowała Międzynarodowe Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa pod Lwowem. Pracują tu zagraniczni instruktorzy. Ustalana jest liczba ofiar" - napisał na Twitterze. "To nowy atak terrorystyczny na pokój i bezpieczeństwo w pobliżu granicy UE-NATO. Zamknijcie niebo, aby to zatrzymać!" - podkreślił, apelując ponownie o zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą.

Międzynarodowe Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa to miejsce, w którym do niedawna ukraińska armia ćwiczyła wraz z żołnierzami NATO. Nie jest na razie jasne, czy któryś z międzynarodowych instruktorów był tam obecny w trakcie ataku. Teraz mają tam stacjonować wojska obrony terytorialnej.

Władimir Putin Były sekretarz generalny NATO: Putin nie zatrzyma się na Ukrainie

To prawdopodobnie najpoważniejszy atak sił rosyjskich od początku napaści na Ukrainę. Choć Rosjanie niemal cały czas ostrzeliwują dzielnice cywilne Mariupola i bombardują Charków, to nie ma na razie informacji, by w jakimkolwiek innym ostrzale naraz użyto 30 rakiet.

Ataki na stosunkowo bezpieczne dotąd zachodnie rejony Ukrainy trwają od wczoraj. Minionej nocy Rosja zbombardowała też lotnisko w Iwano-Frankiwsku.

Wojna w Ukrainie. Mariupol Ukraińska rzeczniczka praw człowieka: Sytuacja w Mariupolu jest straszna

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: