Rosjanie porwali mera Melitopola i zastąpili go prorosyjską radną. Nazwała protestujących ekstremistami

Po tym, jak grupa rosyjskich okupantów porwała mera Melitopola Iwana Fedorowa, Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Rosja "wprowadziła nowy etap terroru". Teraz na miejsce uprowadzonego polityka agresorzy wprowadzili radną Hałynę Danylczenko. Prorosyjska figurantka zaapelowała do mieszkańców, aby "dostosowali się do nowej sytuacji".
Zobacz wideo Andrzej Duda: Agresja Rosji nas zjednoczyła. Nie wiem, czy na taki sukces liczył Putin

Doradca ministra spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko poinformował, że w piątek 11 marca dziesięcioosobowa grupa rosyjskich okupantów porwała mera Melitopola Iwana Fedorowa. Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę 12 marca, że Fedorow żyje, ale znajduje się w niewoli i jest poddawany torturom. Oprawcy żądają od niego, aby publicznie uznał okupacyjne władze. Rosjanie zastąpili uprowadzonego polityka przychylną sobie radną Hałyną Danylczenko.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Wołodymyr Zełenski (zdjęcie ilustracyjne) Zełenski: Opór, jaki stawiamy rosyjskiemu najeźdźcy, zapisał się w historii

Nowa radna Melitopola: Dostosujcie się do nowej sytuacji

Jak podaje Ukraińska Prawda, Hałyna Danylczenko w telewizji zaapelowała do mieszkańców, aby "dostosować wszystkie mechanizmy do nowej rzeczywistości, żeby zacząć jak najszybciej żyć w nowych warunkach". Ostrzegła przed ludźmi, którzy próbują "destabilizować sytuację i wzywać do działań ekstremistycznych" - mając na myśli protestujących. Poinformowała również, że powstanie "komitet przedstawicieli ludowych", którego zadaniem będzie zarządzania miastem.

Rosjanie porwali organizatorkę demonstracji w Melitopolu

Prezydent Zełenski zauważył, że Rosjanie "wprowadzili nowy etap terroru". Kolejną osobą, która została przez nich porwana, jest organizatorka demonstracji przeciwko okupacji w Melitopolu Olha Hajsumowa, o czym poinformowały w sobotę 12 marca ukraińskie media. "Okupanci porwali Olhę Hajsumową bezpośrednio z manifestacji! Melitopol, wychodźcie!" - napisano na jej profilu na Facebooku. Wpis bardzo szybko stał się niedostępny. 

Program Władimira Sołowjowa W Rossija 1 krytyka wojny: To jak Afganistan, tylko że gorzej

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: