Ukraiński wywiad: Tylko Putin i Szojgu chcą kontynuować inwazję. Inni chcą to zatrzymać

Rosyjskie władze są świadome strat, jakie ponoszą w Ukrainie i nie chcą kontynuować inwazji - wynika z informacji ukraińskiego wywiadu. Kontynuowania wojny chcą jednak Władimir Putin i Siergiej Szojgu, minister obrony Federacji Rosyjskiej.

- W tej chwili tylko dwie osoby wprost wyrażają prowojenne nastroje. To Putin i Szojgu - powiedział w telewizji Ukraina 24 Kirył Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego. - Wszyscy inni próbują to zatrzymać. Niektórzy bardziej aktywnie, inni potajemnie , sabotując przekazywanie rozkazów w dół łańcucha dowodzenia. Sam rosyjski sztab generalny jest w większości przeciwko wojnie - stwierdził Budanow

Jego słowa potwierdził Oleksij Arestowicz, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. - Zgodnie z informacjami naszego wywiadu, w rosyjskim politbiurze są tylko dwie osoby, które chcą kontynuować agresję - Władimir Putin i Siergiej Szojgu. Z naszej wiedzy wynika, że władze Rosji są w pełni świadome konsekwencji strat i porażek, które ponoszą na lądzie, oraz katastrofy ekonomicznej spowodowanej przez zachodnie sankcje - powiedział Arestowicz.

Francja: Putin nie chce zakończyć inwazji

Według Francji Władimir Putin nie wykazuje chęci zakończenia inwazji na Ukrainę. Takie wnioski płyną z rozmowy, jaką rosyjski przywódca odbył z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Reuters cytuje członka kancelarii francuskiego prezydenta, który poinformował, że przywódcy Francji i Niemiec apelowali do Władimira Putina o natychmiastowe zawieszenie broni na Ukrainie, jako warunek przejścia do pełnych negocjacji.

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainie 24 lutego.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj>>>

Więcej o: