Macron i Scholz rozmawiali z Putinem. Prezydent Rosji mówił o "pozytywnych zmianach" w negocjacjach

Emmanuel Macron i Olaf Scholz odbyli telefoniczną rozmowę z Władimirem Putinem. Przywódcy Francji i Niemiec wezwali go do natychmiastowego zawieszenia broni. O treści samych rozmów wiadomo niewiele, ale prezydent Rosji miał odpowiedzieć na pytania związane z korytarzami humanitarnymi, a dzień wcześniej mówił za to o "pozytywnych zmianach" w negocjacjach z Ukrainą.

Wojna w Ukrainie robi się coraz bardziej brutalna. Cierpią cywile, a najgorsza sytuacja jest w Mariupolu. W piątek szef MSZ Dmytro Kułeba poinformował, że "oblężony Mariupol to obecnie najgorsza katastrofa humanitarna na świecie, 1582 zabitych w 12 dni". Zachodni przywódcy próbują nakłonić Władimira Putina do zatrzymania rozlewu krwi, dlatego Emmanuel Macron i Olaf Scholz odbyli kolejną rozmową z prezydentem Rosji

Zobacz wideo "Putin chce zrobić z Polski i innych państwa znowu kraje podporządkowane Rosji, a z Polaków zrobić niewolników"

Emmanuel Macron i Olaf Scholz wezwali Władimira Putina do natychmiastowego zawieszenia broni

Emmanuel Macron i Olaf Scholz przez 75 minut rozmawiali telefonicznie z Władimirem Putinem. Jak poinformowało biuro kanclerza Niemiec, przywódcy Niemiec i Francji wezwali też prezydenta Rosji do zaangażowania w działania dyplomatyczne w celu zakończenia wojny.

Pałac Elizejski podał z kolei, że Macron mówił o zagrożeniach związanych z atakami na elektrownie jądrowe. Prezydent stwierdził, że ich bezpieczeństwo musi zostać zapewnione zgodnie z zasadami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Putin miał zgodzić się z tym, że Agencja powinna niezwłocznie rozpocząć prace.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Kreml przekazał, że Prezydent Rosji powiedział prezydentowi Francji i kanclerzowi Niemiec o stanie negocjacji między Moskwą a Kijowem i odpowiedział na ich obawy dotyczące sytuacji humanitarnej na Ukrainie. Ponadto trzej przywódcy zgodzili się utrzymywać kontakt - poinformowała Moskwa. 

W piątek prezydent Rosji mówił o "pozytywnych zmianach" w negocjacjach z Ukrainą 

W piątek Władimir Putin powiedział za to, że w rozmowach, które toczą się na Białorusi, nastąpiły "pewne pozytywne zmiany", ale nie podał żadnych szczegółów.

Przed rozmową z Putinem kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał o sytuacji na Ukrainie z prezydentem tego kraju, Wołodymyrem Zełenskim. W jej trakcie prezydent Ukrainy wzywał Scholza do pomocy porwanemu burmistrzowi Melitopola. W piątek rosyjscy żołnierze uprowadzili Iwana Fedorowa, który odmówił współpracy z okupantem.

****

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Więcej o: