Interpol nie wykluczy Rosji, ale będzie prowadził bardziej szczegółowe kontrole

Rosja nie zostanie wykluczona z Interpolu. Wniosek w tej sprawie do międzynarodowej organizacji policji złożyła Wielka Brytania, którą poparły inne kraje. Interpol odpowiedział, że jest "organizacją neutralną, co ma szczególne znaczenie, gdy kraje członkowskie prowadzą wojnę".

W niedzielę minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Priti Patel wystąpiła z wnioskiem do Interpolu, o wykluczenie Rosji z organizacji. Wniosek poparły Stany Zjednoczone, Kanada, Austria i Nowa Zelandia, a także minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski. Wniosek został jednak odrzucony.

Zobacz wideo Biden: Nasze sankcje niszczą rosyjską ekonomię. Wpieramy Ukrainę, ale nie będziemy walczyć na jej terytorium [ENG]

Interpol chce zachować swoją neutralność, ale wzmoże kontrole wobec Rosji

Interpol przyznał przy okazji, że wiele krajów apelowało o niewykluczanie Rosji z organizacji, aby uniknąć ryzyka, jakie niesie za sobą "ewentualne wstrzymanie przepływu informacji".

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Wprowadzone zostaną jednak pewne restrykcje. Organizacja zrzeszająca 194 kraje przekazała, że ograniczą się one do weryfikowania informacji, które Rosja chce wysłać do innych państw przez "centralne biuro Interpolu w Moskwie".

Władimir PutinFSB podawała fałszywe dane Putinowi. Prezydent Rosji jest wściekły

W zeszłym tygodniu komendant polskiej policji także złożył wniosek w tej sprawie

Wniosek o wykluczenie Federacji Rosyjskiej z członkostwa w tej organizacji już na początku marca złożył komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Poparł go minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz minister koordynator ds. Służb Specjalnych Mariusz Kamiński. - W przeszłości sygnalizowałem nadużywanie przez Rosjan tzw. czerwonej noty Interpolu, a w świetle agresji Rosji na Ukrainę wykluczenie jej z tej organizacji jest całkowicie uzasadnione - napisał szef resortu MSWiA

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der LeyenUrsula von der Leyen zapowiada nowe sankcje UE na Rosję. "Ukraina zwycięży"

****

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: