Czarnobyl. Ukraina robi "wszystko, co w jej mocy", aby przywrócić prąd do elektrowni

- Ukraina robi wszystko, by przywrócić energię do elektrowni jądrowej w Czarnobylu - powiedział w czwartek ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko. Według rosyjskiego MSZ przywrócić dostawę prądu miała Białoruś, jednak Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej wciąż czeka na potwierdzenie tej informacji.

Ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko przekazał w czwartek, że rząd Ukrainy skierował do okupantów prośbę o udostępnienie korytarza dla ekipy, która zajmie się naprawą zniszczonych linii przesyłowych. Szef resortu podziękował także pracownikom elektrowni, którzy przez kilka dni pracowali pod okupacją. - Terroryzm nuklearny to nie tylko atak na elektrownie jądrowe. Dzieje się tak, gdy personel znajduje się pod presją, a pojedynczy błąd może mieć poważne reperkusje - ocenił Hałuszczenko. - W trosce o bezpieczeństwo Ukrainy, Europy i całego świata rosyjskie wojsko musi opuścić obiekty jądrowe - dodał.

Zobacz wideo Wojna w Ukrainie. Poranna Rozmowa Gazeta.pl (10.03)

Hałuszczenko podkreślił, że Ukraina robi "wszystko, co w jej mocy", aby jak najszybciej przywrócić dostawy energii do elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Wyjaśnił, że jest ona potrzebna w szczególności do chłodzenia przechowywanego tam wypalonego paliwa jądrowego. Hałuszczenko przekazał, że zasilanie elektrowni zapewnia kilka linii energetycznych. Dodał, że w środę Rosjanie podczas ostrzału zniszczyli ostatnią linię przesyłową.

W środę ukraiński resort energetyki poinformował, że może dojść do wycieku promieniowania w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Stwierdzono, że jeśli wypalone paliwo nie będzie schładzane, może zagrażać bezpieczeństwu Ukrainy i Europy. 

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wyjaśnił, że rezerwowe generatory diesla mogą zasilać elektrownię tylko przez 48 godzin, a po tym czasie "systemy chłodzenia obiektu do przechowywania wypalonego paliwa jądrowego przestaną działać, co spowoduje wycieki promieniowania" - informuje Reuters

Rosja przekazała, że prąd został przywrócony w elektrowni w Czarnobylu, MAEA czeka na potwierdzenie 

Z informacji przekazanych przez rosyjski resort energetyki Białoruś miała przywrócić prąd do elektrowni atomowej w Czarnobylu. Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej nadal czeka jednak na potwierdzenie zasilania w elektrowni - donosi "The Washington Post".

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl. 

Ukraińskie służby chowają ciała ofiar rosyjskich ataków w masowym grobie, Mariupol, 9 marca, 2022 r.Dramat w Mariupolu. Już ponad 1200 ofiar, ale "to ciała, które zebraliśmy tylko z ulic"

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) przekazała, że "nie widzi krytycznego wpływu na bezpieczeństwo" w związku z sytuacją w elektrowni, ale podkreśla, że "przerwy w dostawie prądu są potencjalnie niebezpieczne".

Czytamy także, że przerwa w dostawie prądu może doprowadzić do odparowania wody w magazynie i stopienia prętów paliwowych. A to może prowadzić do znacznych emisji promieniowania.

Alaksandr Łukaszenka (zdjęcie ilustracyjne)Białoruś. Łukaszenka do MON: Musimy zabezpieczyć tyły rosyjskiej armii

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

******

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: