Indonezja. Wybuchł Merapi, jeden z najbardziej aktywnych wulkanów. Ewakuowano mieszkańców

Indonezyjski wulkan Merapi, jeden z najbardziej aktywnych wulkanów w Indonezji, wybuchł w nocy ze środy na czwartek. Z okolicznych terenów musiało ewakuować się około 250 mieszkańców.

Według informacji zagranicznych mediów, w erupcji wulkanu Merapi w Indonezji nikt nie ucierpiał. Do tej pory nie zgłoszono żadnych ofiar.

Zobacz wideo Hawaje: Kula lawy uderzyła w łódź pełną turystów. 23 osoby zostały ranne

Indonezja. Erupcja wulkanu Merapi zmusiła 250 osób do ewakuacji

W nocy ze środy na czwartek (z 9 na 10 marca) doszło do erupcji wulkanu Merapi w Indonezji. W górę uniosła się kolumna pyłu i popiołu. Według krajowej agencji ds. łagodzenia skutków katastrof (BNPB), z okolicznych terenów musiało ewakuować się ponad 250 mieszkańców prowincji Yogyakarta, gdyż ogromne ilości lawy spływały pięć kilometrów w dół jego zboczy.

400 tys. odbiorców nadal bez prądu, tysiące uszkodzonych domów [ZDJĘCIA]400 tys. odbiorców nadal bez prądu, tysiące uszkodzonych domów [ZDJĘCIA]

Erupcja Merapi w Indonezji. Kolejny wybuch nie jest wykluczony

Pył osiadł w pobliskich wioskach, a wulkan wciąż zagraża życiu mieszkańców, wykazując aktywność. Rano, około godziny 7:30 czasu lokalnego, wyrzucił w niebo nową dawkę pyłu, a eksperci nie zaprzeczają, że może dość do kolejnej eksplozji - informuje Reuters. Władze i służby ratunkowe apelują do mieszkańców, by ci nie zbliżali się do terenów znajdujących się w promieniu co najmniej siedmiu kilometrów od wulkanu.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Erupcja indonezyjskiego wulkanu SinabungErupcja wulkanu Sinabung na Sumatrze. Chmury pyłu przysłoniły niebo

Jak informuje Reuters, Merapi ma wysokość 2963 metrów i jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów w Indonezji. Co ciekawe, znajduje się na drugim co do wielkości poziomie alarmowym w kraju. Ostatnim razem wybuchł w 2010 roku. Wówczas, w wyniku erupcji, zginęło ponad 350 osób.

W sierpniu zeszłego roku na indonezyjskiej wyspie Sumatra doszło do wybuchu wulkanu Sinabung. Z tego powodu wydano pomarańczowy alert przed efektami erupcji oraz zalecono mieszkańcom i turystom, by nie zbliżali się do wulkanu na odległość mniejszą niż trzy kilometry. Zalecano również noszenie masek w celu zminimalizowania skutków opadania popiołu wulkanicznego.

Więcej o: