Alaksandr Łukaszenka zwołał w czwartek w Mińsku konferencję z udziałem wyższych urzędników białoruskiego MON. - Sytuacja w regionie i prognozy dalszego jej rozwoju wyraźnie wskazują, że zagrożenia dla bezpieczeństwa militarnego naszego kraju będą gwałtownie rosły w perspektywie krótko- i średnioterminowej - powiedział Łukaszenka, cytowany przez państwową agencję BiełTA, na którą powołał się Interfax.
Prezydent Białorusi przekonywał wierchuszkę Ministerstwa Obrony, że przy ich granicy z Ukrainą zaczęli pojawiać się najemnicy w służbie tego kraju. - Tym, co powinno nas najbardziej martwić, a na co chciałbym zwrócić waszą uwagę, zwłaszcza szefa sił specjalnych, jest rzecz, której zawsze się obawialiśmy, czyli obecność najemników w sąsiednich krajach, szczególnie w Ukrainie. Nawiasem mówiąc, nasz wywiad ma informacje z kilku źródeł, że zauważono trzech takich najemników, którzy poruszają się wzdłuż ukraińsko-białoruskiej granicy w kierunku Czarnobyla - powiedział Łukaszenka. - Nie przekraczają granicy, bo na pewno się boją - dodał.
Łukaszenka podkreślił również, że białoruska armia musi zapobiec atakowi od tyłu na siły rosyjskie, którego - jak można przypuszczać - miałoby dokonać ukraińskie wojsko. Prezydent Białorusi wezwał szefów obrony do zapobiegania "wszelkim próbom odcięcia linii zaopatrzenia rosyjskich żołnierzy" - przekazał Reuters.
"11 marca 2022 r. odbędą się rozmowy między prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem a prezydentem Republiki Białorusi Alaksandrem Łukaszenką, który odwiedzi Rosję z roboczą wizytą" - poinformowało biuro prasowe Kremla, cytowane przez państwową agencję Tass.
Interfax dopowiada, że prezydenci "omówią kluczowe kwestie dotyczące obustronnych stosunków ich krajów, rozwoju współpracy w ramach Państwa Związkowego oraz współpracy gospodarczej w obliczu presji związanej z sankcjami".
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:
Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.