Białoruś. Łukaszenka do MON: "Musimy zabezpieczyć tyły rosyjskiej armii". W piątek spotkanie z Putinem

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powiedział w czwartek swojemu resortowi obrony, że armia białoruska musi zapobiec atakowi od tyłu na siły rosyjskie - podała Agencja Reutera, powołując się na białoruską agencję BiełTA.
Zobacz wideo Płk dr Łukasiewicz: Warto przyglądać się sytuacji na Białorusi

Alaksandr Łukaszenka zwołał w czwartek w Mińsku konferencję z udziałem wyższych urzędników białoruskiego MON. - Sytuacja w regionie i prognozy dalszego jej rozwoju wyraźnie wskazują, że zagrożenia dla bezpieczeństwa militarnego naszego kraju będą gwałtownie rosły w perspektywie krótko- i średnioterminowej - powiedział Łukaszenka, cytowany przez państwową agencję BiełTA, na którą powołał się Interfax.

Od 2012 Ministrem Obrony w Rosji jest Siergiej SzojguWojsko rosyjskie. Jaką armią dysponuje Rosja? [liczebność, wyposażenie]

Alaksandr Łukaszenka i jego opowieści: Na granicy widziano trzech najemników

Prezydent Białorusi przekonywał wierchuszkę Ministerstwa Obrony, że przy ich granicy z Ukrainą zaczęli pojawiać się najemnicy w służbie tego kraju. - Tym, co powinno nas najbardziej martwić, a na co chciałbym zwrócić waszą uwagę, zwłaszcza szefa sił specjalnych, jest rzecz, której zawsze się obawialiśmy, czyli obecność najemników w sąsiednich krajach, szczególnie w Ukrainie. Nawiasem mówiąc, nasz wywiad ma informacje z kilku źródeł, że zauważono trzech takich najemników, którzy poruszają się wzdłuż ukraińsko-białoruskiej granicy w kierunku Czarnobyla - powiedział Łukaszenka. - Nie przekraczają granicy, bo na pewno się boją - dodał.

Łukaszenka podkreślił również, że białoruska armia musi zapobiec atakowi od tyłu na siły rosyjskie, którego - jak można przypuszczać - miałoby dokonać ukraińskie wojsko. Prezydent Białorusi wezwał szefów obrony do zapobiegania "wszelkim próbom odcięcia linii zaopatrzenia rosyjskich żołnierzy" - przekazał Reuters.

Tajemniczy znak Z w kwadracie na pojazdach wojskowych rosyjskiej armii w DonbasieCzechy. Rosyjski znak "Z" jak swastyka. Policja chce za niego karać

Moskwa. W piątek spotkanie Putin - Łukaszenka

"11 marca 2022 r. odbędą się rozmowy między prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem a prezydentem Republiki Białorusi Alaksandrem Łukaszenką, który odwiedzi Rosję z roboczą wizytą" - poinformowało biuro prasowe Kremla, cytowane przez państwową agencję Tass.

Interfax dopowiada, że prezydenci "omówią kluczowe kwestie dotyczące obustronnych stosunków ich krajów, rozwoju współpracy w ramach Państwa Związkowego oraz współpracy gospodarczej w obliczu presji związanej z sankcjami".

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: