Finlandia w NATO? Na razie zachowuje neutralność. Prezydent był u Bidena, porozmawia też z Putinem

Atak Rosji na Ukrainę sprawił, że Finowie ponownie rozważają dołączenie do NATO. Prezydent Sauli Niinisto namawia parlament do głosowania. Sam spotkał się z Joe Bidenem, planuje też rozmowę z Władimirem Putinem.

Więcej na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wojna w Ukrainie zmobilizowała władze Finlandii do podjęcia działań w kierunku wstąpienia do NATO. Wcześniej kraj utrzymywał neutralność. Po rosyjskiej agresji na Ukrainę prezydent Sauli Niinisto namawia jednak fiński parlament do głosowania w tej sprawie.

Zobacz wideo Wojna w Ukrainie. Q&A Gazeta.pl (10.03)

Finlandia zrezygnuje z neutralności? Rozważa dołączenie do NATO

Prezydent Niinisto spotkał się już w tej sprawie z parlamentarzystami. W zeszłym tygodniu odbył też podróż do Waszyngtonu, żeby zbadać możliwości dołączenia Finlandii do sojuszu.

Finowie o wejściu do NATO chcą decydować w referendum - projekt obywatelski w tej sprawie, podpisany przez 50 tysięcy osób wpłynął już do parlamentu.

Nastroje dotyczące wejścia w skład sojuszu zmieniły się wśród Finów, po informacji, że prezydent Rosji będzie nalegać na podpisanie ze Stanami Zjednoczonymi i NATO porozumienia, które wykluczałoby dalsze rozszerzenie sojuszu na wschód.

Na razie kraj zachowuje jednak neutralność i utrzymuje politykę otwartych kontaktów, dlatego prezydent Finlandii zapowiedział, że odbędzie rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Zginął Andriej Zacharow - człowiek Putina. Rosyjskie czołgi rozbiteZginął Andriej Zacharow - człowiek Putina. Rosyjskie czołgi rozbite

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: