Węgry. Katalin Novák wybrana na stanowisko prezydenta. Wcześniej zasiadała w rządzie Orbana

Węgry wybrały nowego prezydenta. Miejsce Janosa Adera zajmie Katalin Novák, pełniąca wcześniej funkcję ministra ds. rodziny i wiceprzewodniczącej partii rządzącej. Tym samym Novák została pierwszą kobietą, która objęła stanowisko prezydenta w kraju.

W czwartek Węgry wybrały nową osobę na stanowisko głowy państwa. Prezydentem kraju została Katalin Novák, pełniąca wcześniej funkcję ministra w gabinecie Viktora Orbana. Novák, zastępując byłego prezydenta Janosa Adera, stała się pierwszą kobietą na tym stanowisku w kraju. 

Węgry. Prezydent Katalin Novák

44-letnia Novák, była minister ds. rodziny i wiceprzewodnicząca partii rządzącej została wybrana na pięcioletnią kadencję, z wymaganą większością dwóch trzecich głosów parlamentarnych. 

Na Novák oddano 137 głosów. Z kolei kandydat opozycji uzyskał 51 głosów. 

Orban zapowiada blokadę sankcji

We wtorek premier Węgier poinformował, że nie zgodzi się na rozszerzenie sankcji na sektor energetyczny, bo przełożyłyby się na koszty ponoszone przez węgierskie gospodarstwa domowe. Ograniczenie importu gazu w Rosji zapowiedziała Komisja Europejska.

- Chociaż potępiamy zbrojną ofensywę Rosji, a także wojnę, nie pozwolimy, aby węgierskie rodziny płaciły cenę wojny; dlatego sankcje nie mogą zostać rozszerzone na obszary ropy i gazu. Większość importu ropy i gazu ziemnego na Węgry pochodzi z Rosji, a 90 procent węgierskich rodzin ogrzewa gazem. Gospodarka węgierska po prostu nie może funkcjonować bez ropy i gazu - powiedział Viktor Orban po spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem.

Więcej o: