USA. Kamala Harris z wizytą w Polsce. "Agresywne działania Rosji będą oznaczały ciężkie konsekwencje"

Rozpoczęła się wizyta wiceprezydentki Stanów Zjednoczonych Kamali Harris w Polsce. Głównym tematem rozmów m.in. z Mateuszem Morawieckim i Andrzejem Duda jest inwazja Rosji na Ukrainę. - Bez wątpienia stoimy zjednoczeni w wielu kwestiach, ale szczególnie w sprawie Ukrainy - mówiła Harris.

Kamala Harris w Warszawie spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim, trwa jej spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. Na później zaplanowane są też rozmowy z przebywającym w stolicy premierem Kanady Justinem Trudeau, a także z uchodźcami z Ukrainy, pracownikami ambasady w Warszawie oraz dyplomatami ewakuowanymi z Kijowa.

Polska - USA. Przywitanie wiceprezydent Kamali Harris

O 10:10 premierem Mateusz Morawiecki oficjalnie przywitał w Polsce Kamalę Harris. W trakcie powitania Morawiecki podziękował Stanom Zjednoczonym za odważną decyzję uniezależnienia się od rosyjskiej ropy i gazu.

Harris podziękowała za ciepłe słowa przywitania oraz zaznaczyła, że wolałaby, aby jej wizyta w Polsce odbywała się w innych okolicznościach. -  Jestem tutaj, aby potwierdzić zaangażowanie USA w Polsce i w sojuszu. Bez wątpienia stoimy zjednoczeni w wielu kwestiach, ale szczególnie w sprawie Ukrainy - mówiła.

Wiceprezydentka nawiązała również do rozmowy telefonicznej ze stroną polską, która odbyła się w zeszłym tygodniu. Jak poinformowała, w trakcie rozmowy została omówiona niezwykła praca ludzi w Polsce, którzy "zapraszają i przyjmują z wielką odwagą i hojnością uchodźców z Ukrainy". 

W trakcie spotkania miały zostać omówione dalsze kroki, mające na celu odcięcie Rosji od źródeł finansowania działań wojennych, w tym nałożenie sankcji obejmujących sektor energetyczny. Politycy będą rozmawiać też o wzmocnieniu wszechstronnej pomocy dla Ukrainy.

-  Będziemy rozmawiać między innymi o niesłabnącym zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych we wspieraniu tego regionu, wspieraniu ludzi w Ukrainie, pomocy humanitarnej tak, aby Rosja zapłaciła i poniosła ciężkie konsekwencje. Agresywne działania będą oznaczały ciężkie konsekwencje, które już są ewidentne - przekazała Harris. 

Kamala Harris w Polsce. Harmonogram spotkań 

 Po rozmowie z premierem Morawieckim wiceprezydent USA udała się do Belwederu na spotkanie w cztery oczy z prezydentem Andrzejem Dudą.

O 11:05 rozpoczęły się rozmowy delegacji, a o 12:20 prezydenta Duda i wiceprezydent USA wyjdą do przedstawicieli mediów.

Z kolei o 15:00 odbędzie się rozmowa w cztery oczy prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Trudeau. O 15:15 rozpoczną się rozmowy plenarne delegacji, a o 16:00 - spotkanie z przedstawicielami mediów.

Więcej o: