Wojna w Ukrainie. Brytyjski MON: Rosja zatrudnia najemników. Media są zgodne: To grupa Wagnera

"Doświadczeni najemnicy z rosyjskich prywatnych firm wojskowych (PMC) są prawdopodobnie wysyłani do walki w Ukrainie w celu wsparcia rosyjskiej inwazji" - podało w czwartek rano MON Wielkiej Brytanii.
Zobacz wideo Cywile w Odessie przygotowują się do walki z rosyjskimi najeźdźcami

"Rosyjskie państwo niemal na pewno utrzymuje rozległe powiązania z rosyjskimi PMC, mimo wielokrotnie powtarzanych zaprzeczeń. Rosyjskie PMC były oskarżane o łamanie praw człowieka w kilku krajach, takich jak Syria, Libia czy Republika Środkowoafrykańska, gdzie działały w imieniu państwa rosyjskiego" - przekazało na Twitterze Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii.

Najemnicy z grupy Wagnera mieliby zabić prezydenta Wołodymyra Zełenskiego

Choć w komunikacie brytyjskiego MON nie pada żadna konkretna nazwa, to krajowe media (m.in. Sky News i GB News) nie mają wątpliwości, że chodzi o tzw. grupę Wagnera. To prywatna rosyjska firma wojskowa. Jej właścicielem - jak twierdzą portale - jest oligarcha Jewgienij Prigożin, zaufany współpracownik Władimira Putina. Nieoficjalnie grupa działa jako "długie ramię" Kremla i jest wysyłana w miejsca konfliktu, w które teoretycznie Rosja się nie angażuje. Od połowy grudnia 2021 r. wagnerowcy są objęci unijnymi sankcjami, w związku ze stosowanymi przez nich torturami, egzekucjami i zabójstwami m.in. w Libii, Syrii i Donbasie.

Kijów, Ukraina. Widok na miasto 24 lutego 2022 roku. Tego dnia rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Wojna w Ukrainie. Rosjanie nie kontrolują powietrza. "W jakimkolwiek stopniu"

"Ponad 400 rosyjskich najemników działa w Kijowie, by na rozkaz Kremla zamordować prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i członków jego rządu oraz przygotować grunt pod przejęcie władzy przez Moskwę" - ostrzegał pod koniec lutego brytyjski dziennik "The Times".

Myśliwiec MiG-29 w barwach polskich sił powietrznych. AirShow w Radomiu, 27 sierpnia 2011 Polskie myśliwce dla Ukrainy? Wielka Brytania: Poprzemy Polskę, ale ostrzegamy

Putin zarzuca Ukrainie neonazizm. Jemu samemu mają służyć zabójcy, którzy inspirują się Hitlerem

Wspomnianemu Prigożinowi przypisuje się też prowadzenie farmy trolli zwaną Internet Research Agency, której zadaniem jest szerzenie putinowskiej propagandy. Oligarcha zaprzecza, by był jakkolwiek powiązany z grupą Wagnera. Jak ustaliły agendy Unii Europejskiej, założycielem formacji jest Dmitrij Utkin, były rosyjski żołnierz, którego ciało pokrywają ponoć tatuaże z nazistowskimi symbolami. Nazwa grupy ma pochodzić od Richarda Wagnera, który był ulubionym kompozytorem Adolfa Hitlera - podało Sky News.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: