Wojna w Ukrainie. Utworzono siedem korytarzy humanitarnych

Ukraina otworzyła siedem korytarzy humanitarnych dla mieszkańców terenów atakowanych przez Rosję. Poinformowała o tym wicepremier Iryna Wereszczuk w mediach społecznościowych.

O utworzeniu siedmiu korytarzy humanitarnych dla mieszkańców terenów atakowanych przez Rosję,  poinformowała na Facebooku wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Korytarze mają zostać utworzone między innymi w podkijowskich miejscowościach Bucza, Hostomel i Irpień, a także Sumy.

Zobacz wideo Mieszkańcy Irpienia w Ukrainie uciekają ze swoich domów. „Bez przerwy strzelają. Nie ma wody, nie ma elektryczności"

Gubernator obwodu sumskiego mówił wcześniej o trzech kolumnach z ewakuowanymi mieszkańcami. Mieszkańcy Sumów ewakuowani są do Połtawy, podobnie jak mieszkańcy Trościańca i Krasnopola. Jest  to już trzeci dzień ewakuacji w obwodzie sumskim.

Wojna w Ukrainie. Zaminowane korytarze humanitarne 

W niedzielę Dominik Stillhart, dyrektor operacyjny Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża wysłał pracowników MKCK, aby wydostali się z Mariupola uzgodnioną trasą, ale ci szybko zorientowali się, że droga, którą im wskazano, jest w rzeczywistości zaminowana.

Rzecznik prezydenta Wołodymyra Zelenskiego nazwał te trasy "całkowicie niemoralnymi" i oznajmił, że Rosja próbuje "wykorzystać cierpienie ludzi do stworzenia obrazu telewizyjnego". 

Mariupol. Zbombardowany szpital dziecięcy w trakcie ewakuacji 

W środę rosyjscy żołnierze zbombardowali szpital dziecięcy w Mariupolu. Do tragicznego zdarzenia doszło w czasie, gdy w mieście miał obowiązywać (zaproponowany przez Rosjan) rozejm. Zawieszenie broni miało pozwolić tysiącom mieszkańców wydostać się z oblężonego miasta.

Rzecznik prasowy ONZ Stephane Dujarric odniósł się do ataku na szpital. - Żadna placówka medyczna nigdy nie powinna być celem ataku - powiedział podczas konferencji prasowej - powiedział.

Rosyjskie działania potępili także premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson oraz rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. - Jako matka z przerażeniem patrzę na barbarzyńskie użycie siły militarnej przeciwko niewinnym cywilom w suwerennym kraju - powiedziała Psaki.

Więcej o: