Wojna w Ukrainie. Uchodźcy - pacjenci trafią do Unii Europejskiej. Jest już 10 tysięcy łóżek

- Przygotowaliśmy w krajach członkowskich już ponad 10 tysięcy łóżek szpitalnych dla potrzebujących - zapewniała podczas konferencji prasowej Stella Kyriakides, komisarz UE ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności. Teraz ważne, by usprawnić transport uchodźców z Ukrainy potrzebujących pomocy medycznej do innych krajów Unii Europejskiej.

Stella Kyriakides pojawiła się w ostatnich dniach wraz z Adamem Niedzielskim w punkcie recepcyjnym w Młynach koło Korczowej (przejście graniczne w woj. podkarpackim). Minister zdrowia i komisarz UE ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności przedstawili na konferencji prasowej plan współpracy naszego kraju z Unią Europejską na najbliższe dni. 

Zobacz wideo Sekretarz stanu USA skomentował zamieszanie z polskimi MiG-ami. "To skomplikowane"

Unia Europejska wspiera Polskę w niesieniu pomocy dla Ukraińców. "Europejska solidarność i wartości"

- Jesteśmy w trudnej sytuacji. Liczba przybyłych do Polski uchodźców zwiększa się. To już ponad milion osób. Wielu z nich ma za sobą trudną drogę, która trwała wiele dni. Są odwodnieni. Niestety, to również dotyczy dzieci - powiedział minister Niedzielski. Każdego dnia do Polski przybywa coraz więcej uchodźców z Ukrainy. W głównej mierze są to matki z dziećmi oraz emeryci. Polacy starają się pomóc, jak mogą, ale potrzeb przybywa z każdym dniem.

Więcej informacji o wojnie w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

- Jako Europa stoimy u boku Polski w tym wysiłku, tak samo jak stoimy u boku Ukrainy. Na tym polega europejska solidarność i europejskie wartości. Chcę podziękować Polakom, organizacjom, które pracują na miejscu, lekarzom, pielęgniarkom, wolontariuszom za otwarte serca i udzielanie pomocy w tej bolesnej sytuacji. Przygotowaliśmy już ponad 10 tysięcy łóżek szpitalnych dla potrzebujących w państwach członkowskich - powiedziała Stella Kyriakides. 

********

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule. 

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: