Wojna w Ukrainie. Jak zmienia się sytuacja na froncie? "Rosjanie wprowadzają rezerwy"

Rosjanom dalej nie udało zdobyć się Kijowa i Charkowa, ale Ukraińcy przeprowadzili za to kilka kontrataków. Na udostępnionych przez think tank Institute for the Study of War mapach można zobaczyć aktualny status działań wojennych.

Postępy poczynione przez Rosjan są niewielkie, nadal nie zdobyli dwóch dużych, strategicznych miast - Kijowa i Charkowa. Ukraiński Sztab Generalny Sił Zbrojnych podaje, że udaje odpierać się ataki i nie dopuścić do posuwania się wojsk rosyjskich w kierunku południowo-wschodnim.

"Na niektórych odcinkach rosyjskie oddziały straciły swoją siłę bojową i wprowadzają rezerwy" - informuje Sztab Generalny. "W strefach operacji wokół Morza Czarnego i Azowskiego okupanci nadal izolują obszar walki" - czytamy.

Rosjanom nie udało się także zdobyć Mikołajowa, Krzywego Rogu, Wozniesieńska i Nowoworoncówki w obwodzie chersońkim. 

Mapa działań wojennych, 9 marcaMapa działań wojennych, 9 marca Institute for the study of war | understandingwar.org

Zobacz wideo

Otoczony Mariupol

Wciąż trwają walki w Mariupolu, który pozostaje otoczony i w większości odcięty od dostaw żywności i leków. Zostały podjęte próby ewakuowania ludności z tamtych rejonów - niestety w wielu przypadkach kończyły się ostrzeliwaniem przez okupantów. W środę Rosjanie zbombardowali m.in. szpital położniczy w Mariupolu. "Rosyjskie siły okupacyjne zrzuciły kilka bomb na szpital dziecięcy. Zniszczenia są kolosalne" - informowała rada miasta. Według ostatnich informacji trzy osoby, w tym jedno dziecko, zginęły, a rannych zostało co najmniej kilkanaście osób.

Nocne naloty

W nocy ze środy na czwartek pojawiły się także informacje o kolejnych bombardowaniach ukraińskich miast. Dmytro Żywycki, szef lokalnej administracji obwodowej, informował o nalocie na przedmieścia Sumy. Doszło do nich również w Charkowie i Ochtyrce, gdzie zginęły dwie kobiety i 13-letni chłopiec.

Więcej o: