To koniec. Sprawa polskich MiG-ów dla Ukrainy została rozstrzygnięta. USA nie popiera pomysłu

Stany Zjednoczone poinformowały, że nie dojdzie do wymiany polskich oraz amerykańskich samolotów i przekazania MiG-ów Ukrainie. - Wywiad ocenił, że ich transport do Ukrainy może być mylnie odebrany jako eskalacyjny i może doprowadzić do rosyjskiej reakcji - powiedział rzecznik Pentagonu na konferencji prasowej.

Sprawa polskich MiG-ów dla Ukrainy była jednym z bardziej zajmujących tematów w ostatnich dniach. Polska zaproponowała wymianę swoich samolotów na amerykańskie, a przekazane przez nas MiG-i miałyby trafić w ręce ukraińskiej armii. Ostatecznie władze USA nie poparły tego pomysłu. 

Zobacz wideo Sekretarz stanu USA skomentował zamieszanie z polskimi MiG-ami. "To skomplikowane"

USA kończy sprawę przekazania polskich MiG-ów. Uznano to za niepotrzebne ryzyko

- Szef Pentagonu Lloyd Austin przekazał polskiemu ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi, że USA nie wspierają przekazania dodatkowych samolotów Ukrainie i nie chcą ich mieć w swojej dyspozycji - powiedział w środę na konferencji prasowej jego rzecznik John Kirby. - Nie popieramy przekazania dodatkowych samolotów myśliwskich Ukraińskim Siłom Powietrznym, dlatego też nie jesteśmy zainteresowani ich przyjęciem - podkreślił. 

Kirby tłumaczył, że transfer dodatkowych samolotów nie zwiększyłby znacząco efektywności ukraińskich sił powietrznych, a w ocenie wywiadu mógłby zostać użyty przez Rosję jako pretekst do eskalacji konfliktu i znacząco zwiększyłby ryzyko bezpośredniej konfrontacji z NATO. To byłoby po prostu stworzeniem niepotrzebnego ryzyka

Sytuacja na Ukrainie. Stan na 8 marca wieczoremNa większości kierunków Rosjanie ugrzęźli. Sytuacja na wojnie

Amerykanie podziękowali Polsce za ofertę, ale priorytetem jest inny rodzaj broni

Rzecznik Departamentu Obrony USA podziękował Polsce za ofertę, ale dodał, że Ukraina najbardziej potrzebuje broni przeciwpancernej oraz systemów obrony przeciwlotniczej, i że Pentagon pracuje nad zwiększeniem dostaw tego typu uzbrojenia. - Będziemy rozmawiali z Ukraińcami na temat ich potrzeb oraz będziemy rozmawiali z sojusznikami z NATO. Natomiast w tej chwili nasza ocena jest taka, że nie sądzimy, by dodatkowe samoloty miały być najlepszą odpowiedzią. Suwerenne kraje mogą same zdecydować - podkreślił John Kirby. Bardzo mało prawdopodobne wydaje się, aby Polska na własną rękę zdecydowała się na podjęcie takiego ryzyka i przekazanie MiG-ów Ukrainie, dlatego sprawę, przynajmniej na jakiś czas należy uznać za zamkniętą. 

Ewakuujący się Ukraińcy.Zachód obawia się, że Rosja użyje brudnej bomby

****

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: