Wojna w Ukrainie. Zachód obawia się, że Rosja użyje brudnej bomby i innych koszmarnych wynalazków

Wojna w Ukrainie udowodniła, że Rosja jest zdolna do wielu nieczystych zagrań, jak choćby użycie zakazanej broni. Zachód obawia się, iż to tylko namiastka możliwości Rosjan, którzy mogą użyć niekonwencjonalnej broni. - Podobne rzeczy miały miejsce w Syrii - mówi jeden z zachodnich urzędników.

Na początku marca rozeszła się wiadomość, że Rosjanie użyli podczas wojny w Ukrainie broni zakazanej przez Konwencje Genewskie. Najeźdźcy mieli wykorzystać bombę próżniową, która ma ogromną siłę niszczenia i może mieć straszny wpływ na ludzi znajdujących się w ich promieniu wybuchu. Ten incydent wzbudził duży niepokój państw Zachodu. 

Zobacz wideo Sekretarz stanu USA skomentował zamieszanie z polskimi MiG-ami. "To skomplikowane"

Zachód obawia się, że Rosja może użyć broni niekonwencjonalnej

Nie tylko ubiegłotygodniowy przypadek, ale także ruchy Rosji i jej sojuszników podczas poprzednich wojen zdaniem Zachodu, są bardzo niebezpieczne. Urzędnicy przywołują się m.in. zdarzenia z Syrii, gdzie właśnie sojusznicy Rosji używali broni chemicznych. - Mamy dobry powód do niepokoju - mówi jeden z zachodnich urzędników w rozmowie z BBC. 

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Obawy odnoszą się do Kijowa i najprawdopodobniej do broni chemicznej, chociaż termin ten obejmuje również taktyczną (na małą skalę) broń jądrową, broń biologiczną i brudne bomby. Niepokój mógł także wziąć się z niektórych dezinformacji i twierdzeń pochodzących z Rosji, które sugerują, że to Ukraińcy wyprodukowali i używali bomb. 

Zbombardowany przez Rosjan szpital w Mariupolu, 9 marcaRosjanie strzelają do ewakuujących się cywili w czasie zawieszenia broni

Rosjanie twierdzą, że Ukraina pracuje nad bronią jądrową i to ona planuje użyć brudnej bomby

Rosyjscy urzędnicy i media również rozsiewali w ostatnich dniach dezinformację, że Ukraina planuje zbudować brudną bombę, która rozprasza materiały radioaktywne. Minister spraw zagranicznych Rosji powiedział nawet, że Ukraina pracuje nad bronią jądrową. Ponadto rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych informowało już wcześnie, że Ukraina prowadziła w kraju program rozwoju broni biologicznej. Z tej narracji wynika również, że komponenty broni biologicznej zostały wyprodukowane w ukraińskich laboratoriach przy wsparciu finansowym Departamentu Obrony USA. Wszystkie te doniesienia strona ukraińska nazwała kłamstwami.

Wojna w Ukrainie. Po ataku rosyjskich wojsk w Charkowie pocisk utkwił w dachu budynkuWojna w Ukrainie. Rosyjski pocisk utkwił w dachu budynku w Charkowie

 ****

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: