Pentagon: Rosjanie wystrzelili 710 pocisków na Ukrainę. Okupant zbliża się do Charkowa i Mikołajewa

Pentagon przekazał, że Rosja wystrzeliła 710 pocisków na Ukrainę od początku wojny. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych podał, że wojska okupanta zbliżyły się do miast Charków i Mikołajów.

"W ciągu ostatniej doby nie było zbyt wiele postępów poza kilkoma miejscami. Wokół Charkowa Rosjanie zdali się zdobyć ok. 20 km terenu, ale wciąż trwają tam ciężkie walki" - podał w środę podczas briefingu prasowego wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Dodał, że Rosjanie znajdują się 15 km na północ od Mikołajowa. Podkreślił, że nie było "żadnych znaczących ruchów" ze strony rosyjskich wojsk w kierunku Kijowa i Czernihowa. 

Zobacz wideo Cywile w Odessie przygotowują się do walki z rosyjskimi najeźdźcami

Pentagon: Rosjanie wystrzelili 710 pocisków na Ukrainę 

Przedstawiciel Pentagonu dodał, że większość ukraińskiej floty powietrznej jest "nienaruszona i sprawna". Wyjaśnił, że system obrony atakowanego kraju "pozostaje żywotny" i "skuteczny". Pentagon przekazał, że od rozpoczęcia wojny w Ukrainie (24 lutego) Rosja wystrzeliła 710 pocisków.

Wojna w Ukrainie (zdjęcie ilustracyjne)Jeden z najlepszych snajperów świata pomoże Ukrainie. Zgłosił się do Legii Międzynarodowej

Pentagon odrzuca propozycje Polski w sprawie MiG-ów

Pentagon odrzuca polską propozycję przekazania samolotów MiG Stanom Zjednoczonym, które Amerykanie mieliby przekazać Ukrainie. Rzecznik Pentagonu John Kirby oświadczył, że "tego rodzaju operacja budzi poważne wątpliwości dla całego sojuszu NATO".

 Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.  

Rzecznik Pentagonu ocenił, że polska propozycja odzwierciedla złożoności kwestii przekazania maszyn. - Perspektywa myśliwców będących w dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych, odlatujących z bazy USA/NATO w Niemczech w przestrzeń powietrzną nad Ukrainą, która jest w sporze z Rosją, budzi poważne wątpliwości dla całego sojuszu NATO  - oświadczył Kirby dodając, że nie jest jasne, czy istnieje ku temu solidne uzasadnienie.

- Będziemy nadal konsultować się z Polską i innymi sojusznikami z NATO w tej kwestii i związanych z nią trudnych wyzwaniach logistycznych, ale nie uważamy, aby propozycja Polski była możliwa do utrzymania  - dodał Kirby podtrzymując wcześniejsze stanowisko, że decyzja o przekazaniu Ukrainie polskich samolotów należy ostatecznie do polskiego rządu.

Rosjanie zbombardowali szpital w Mariupolu. 'Pod gruzem leżą rodzące kobiety i dzieci' [WIDEO]Rosjanie zbombardowali szpital."Pod gruzem leżą kobiety i dzieci"

*******

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj 

Więcej o: