Protesty przeciwko wojnie w Ukrainie. Rosjanie otwierają ogień, to nie zatrzymuje, tylko mobilizuje Ukraińców

Rosyjskim wojskom udało się zdobyć Chersoń, jednak mieszkańcy tłumnie wychodzą na ulice i protestują przeciwko okupantowi. Zatrzymano 400 demonstrantów. Rosjanie zajęli także Skadowsk, gdzie zabronili organizacji proukraińskich wieców.

Z informacji przekazanych przez ukraińskich wojskowych wynika, że wojska rosyjskie ograniczyły tempo inwazji, jednak wciąż próbują przejąć kontrolę nad Charkowem, Mariupolem, Mikołajowem i Sumami. Jak podaje sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, okupant "nie ustaje w próbach dotarcia do granic administracyjnych obwodów ługańskiego i donieckiego".

Zobacz wideo Ukraińskie miasta protestują przeciwko rosyjskiej okupacji

Protest w Chersoniu: Zatrzymano 400 demonstrantów

Trwa 14 dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Chersoń został zdobyty przez okupanta, jednak mieszkańcy miasta protestują przeciwko inwazji rosyjskich wojsk. "Ze względu na zaciekły opór mieszkańców Chersonia okupanci próbują narzucić reżim administracyjno-policyjny, dla którego w obwodzie chersońskim rozmieszczono jednostki gwardii rosyjskiej, która bezprawnie zatrzymała ponad 400 obywateli Ukrainy" - napisano w komunikacie sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. 

Ukraińcy tłumnie wychodzą na ulice Chersonia. "Rosjanie otwierają ogień, jednak to nie zatrzymuje, tylko mobilizuje protestujących. Czysta złość i brak strachu" - komentuje w mediach społecznościowych dyrektor Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej i były minister gospodarki Ukrainy Tymofiy Mylovanov. 

Mieszkańcy zajętego przez Rosjan Chersonia tłumnie wychodzą na ulice z Ukraińskimi flagami.

Protest odbył się także w mieście Enerhodar położonym w obwodzie zaporoskim, które jest okupowane przez armię rosyjską. 

Rosyjskie wojska zajęły Skadowsk i zakazały organizowania wieców proukraińskich

Okupant zajął również Skadowsk w obwodzie chersońskim. Rosyjscy wojskowi usunęli komputery z Rady Miejskiej i zakazali burmistrzowi miasta Ołeksandrowi Jakowlewi organizację wieców proukraińskich - informuje agencja Ukrinform. - Wcześniej ich [rosyjskich wojsk -red.] nie było w mieście. Przybyli dziś rano. Wojsko już opuściło miasto, wysuwając swoje żądania - przekazał Jakowlew. Na opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu burmistrz powiedział, że wojsko wyprowadziło z ratusza urzędników oraz sprawdziło dokumenty. Z powodu braku internetu urząd nie pracuje. Okupanci weszli także m.in. do siedziby policji oraz wojska, jednak jak informuje polityk, żaden sprzęt nie został zabrany. 

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj

Ta sytuacja jest trudna. Wszyscy wiemy, że Skadowsk to Ukraina. Ale teraz jesteśmy otoczeni przez żołnierzy z bronią, a oni dyktują nam warunki. Rozumiem, że wszyscy się gotują, ale chcę, aby wszyscy zrozumieli, o co toczy się gra

- powiedział Jakowlew. I dodał, że obecnie w mieście panuje spokój i zaapelował do mieszkańców miasta o jego zachowanie.

Czarnobyl (zdjęcie ilustracyjne)Brak prądu w Czarnobylu. Szef ukraińskiego MSZ: Barbarzyńska wojna Rosji

 Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

*******

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: