Wojna z Ukrainą. Rosyjski Iskander zestrzelony nad wsią Jasnohirka

Wojska ukraińskie zestrzeliły pocisk balistyczny Iskander - informuje tamtejsza policja. Zmierzał w kierunku Kramatorska, został unicestwiony nad wsią Jasnohirka.

Rano 9 marca rosyjskie siły wystrzeliły w kierunku Kramatorska pocisk Iskander, który został zestrzelony przez Ukraińców - informuje policja. Ogon rakiety spadł na teren dworca autobusowego niedaleko wsi Jasnohirka. Według wstępnych informacji nikt nie został ranny. Technicy materiałów wybuchowych pracują na miejscu zdarzenia.

Zobacz wideo Gen. Polko: Dużo łatwiej jest uderzyć Iskanderami, wiedząc, że Ukraina nie ma obrony przeciwlotniczej

Ukraińska policja przypomina przy okazji, że w przypadku odnalezienia materiałów wybuchowych jest surowo zabronione:

  • zbliżanie się do obiektu,
  • przenoszenie go i branie do ręki,
  • uderzanie w niego.

Kamala HarrisKamala Harris spotka się z polskimi władzami. Tematem wsparcie Ukrainy

Trzeba natomiast natychmiast powiadomić policję lub służby ratunkowe.

Więcej informacji o wojnie w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Co to są rakiety Iskander?

Rakiety Iskander to lądowe pociski balistyczne krótkiego zasięgu. Zazwyczaj służą do ostrzeliwania celów lądowych przeciwnika, posiadają głowice konwencjonalne (720 kg) i są prawdopodobnie zdolne do przenoszenia głowic termojądrowych. W rosyjskim wyposażeniu Iskandery mogą trafić cele oddalone o nawet 500 km.

Czarnobyl (zdjęcie ilustracyjne)Brak prądu w Czarnobylu. Szef ukraińskiego MSZ: Barbarzyńska wojna Rosji

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj

Więcej o: