Kamala Harris spotka się z polskimi władzami. Wśród tematów sankcje i "załagodzenie sytuacji" wokół polskich myśliwców

W czwartek (10 marca) odbędzie się spotkanie wiceprezydentki Stanów Zjednoczonych Kamali Harris z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. W trakcie rozmów poruszone zostaną kwestie obronności NATO, kolejne sankcje dla Rosji oraz inne formy wsparcia Ukrainy.

Amerykańskie media piszą, że w środę późnym wieczorem Kamala Harris wyląduje w Polsce. - Od pewnego czasu prowadzimy dialog z Polakami na temat tego, jak najlepiej zapewnić Ukrainie różnorodną pomoc w zakresie bezpieczeństwa. Jest to dialog, który zdecydowanie będziemy kontynuować w ramach wizyty wiceprezydentki - cytuje wypowiedź wysokiego rangą urzędnika administracji  stacja CNNJednym z tematów poruszonych podczas spotkania, może być kwestia wysłania do Ukrainy myśliwców MIG-29.

Zobacz wideo Kijowska orkiestra zagrała koncert na Placu Niepodległości w ramach akcji "Wolne Niebo"

Polski rząd ogłosił, że myśliwce zostaną przekazane Stanom Zjednoczonym, a one podejmą decyzję, co dalej z nimi zrobić. "Biały Dom został całkowicie zaskoczony polską ofertą, mimo że w poprzednich dniach urzędnicy mówili, że omawiają różne opcje ze swoimi odpowiednikami" - pisze "CNN Politics". Źródło dodaje, że jednym z zadań Kamali Harris będzie "załagodzenie sytuacji"

Harris spotka się z prezydentem i premierem Polski. "Wiele osób miało pomysły, każdy jest wart przedstawienia"

Docelowe spotkanie Harris z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim ma się odbyć w czwartek. Uczestniczyć w nim ma również premier Kanady, Justin Trudeau, który przebywa w Warszawie. Zdaniem urzędników, tematami poruszanymi podczas spotkania będą: zapewnienie wschodnich sojuszników NATO, że Stany Zjednoczone w pełni ich wspierają, podtrzymanie wsparcia dla narodu ukraińskiego oraz przedstawienie błędu popełnionego przez Putina, który doprowadzi do "spektakularnej klęski" Rosji.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl 

Tajlandia, Phuket (zdjęcie ilustracyjne)Rosjanie utknęli w Tajlandii. "Poprosiliśmy hotele o obniżenie cen"

Po spotkaniu z prezydentem i szefem polskiego rządu, Harris uda się do Ambasady USA w Warszawie oraz na spotkanie z uchodźcami z Ukrainy. Kolejnym krokiem będzie lot do Rumunii. 

********

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule. 

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie TUTAJ>>>

Więcej o: