Ukraina. Przez Melitopol przejechał rosyjski pociąg pancerny. Podobne wykorzystano w Gruzji i Czeczenii

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać rosyjski pociąg pancerny. Wiadomo, że film został nakręcony w mieście Melitopol, a sam skład miał jechać od strony Krymu. W tle słychać protestujących, którzy krzyczą "Chwała Ukrainie!".

Jak podaje portal defence24.pl, zaobserwowany w Melitopolu w południowej Ukrainie rosyjski pociąg pancerny ma oznaczenie "Z". Skład jest ciągnięty przez dwie lokomotywy spalinowe. Sam pociąg liczył osiem wagonów.

Zobacz wideo Dramatyczny apel Ukrainki: "Nasze dzieci tu umierają"

Ukraina. Rosyjski pociąg pancerny na nagraniu z miasta Melitopol

Pierwszy, pancerny skład, mógł przenosić uzbrojone pojazdy. Za nim jechała lokomotywa i platforma z dwiema dwulufowymi 23 mm armatami przeciwlotniczymi ZU-23. Następnie zamocowano wagony towarowy, pasażerski, platformę z zakrytym ładunkiem, dwa wagony pancerne i kolejną lokomotywę, za którą zamocowano jeszcze jedną platformę.

Na razie nie wiadomo, czy jest to jedyny pociąg pancerny wysłany przez rosyjskie wojsko do Ukrainy. Najprawdopodobniej składy dotarły z Rosji przez anektowany przez Moskwę Krym po moście wzniesionym nad Cieśniną Kerczeńską. Jak wcześniej informowaliśmy, ukraińskie koleje zniszczyły wszystkie tory, które łączyły ten kraj z Rosją.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Tory kolejowe (zdjęcie ilustracyjne) Rosjanie chcieli przywrócić połączenie kolejowe z Ukrainą. "Pie***l się"

Jak zauważa portal, pancerny pociąg nie jest niezniszczalny, ale może być bezpieczniejszym środkiem transportu niż kolumny, które w ostatnich dniach były niszczone przez ukraińskie wojska. Podobne pociągi były wykorzystane wcześniej w wojnach w Czeczenii i Gruzji.

***********

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: