Wojna w Ukrainie. Amerykańskie Patrioty trafią do Polski. "Dodatkowe zabezpieczenie"

Stany Zjednoczone wyślą do Polski dwie baterie rakiet Patriot - poinformował rzecznik prasowy sił amerykańskich w Europie, kapitan Adam Miller. Rozmieszczenie rakiet na terenie Polski ma służyć krajom NATO jako dodatkowe zabezpieczenie przed potencjalnym zagrożeniem, związanym z trwającą inwazją Rosji na Ukrainę.
Zobacz wideo Dr Dębski: Putin powinien nauczyć się przestrzegania prawa międzynarodowego

- Na polecenie sekretarza obrony i za zgodą polskich władz, generał Tod Wolters wydał rozkaz o rozmieszczeniu dwóch baterii rakiet Patriot na terytorium Polski - poinformowano w oświadczeniu. Pojawienie się sprzętu na terytorium Polski ma być dodatkowym zabezpieczeniem w związku z trwającą wojną w Ukrainie. 

Rakiety Patriot dodatkowym zabezpieczeniem dla NATO 

Patriot jest to system rakietowy ziemia-powietrze przeznaczony do obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

System zaprojektowano do zwalczania załogowych i bezzałogowych statków powietrznych, w tym samolotów i helikopterów, oraz pocisków rakietowych. 

W 2018 roku Polska podpisała kontrakt na zakup dwóch baterii Patriot. Według zapowiedzi MON mają one trafić do Polski na przełomie 2022 i 2023 roku. 

Wojna w Ukrainie. Polska wyśle na teren Ukrainy myśliwce MIG-29?

Polski rząd zapowiedział gotowość w dostarczeniu myśliwców MiG-29 do amerykańskiej bazy w Niemczech, by stamtąd trafiły do ukraińskich sił powietrznych. Stany Zjednoczone odniosły się jednak negatywnie do tej propozycji.

Perspektywa dokonania przelotu samolotów bojowych kraju NATO na terytorium objęte wojną "budzi obawy o stabilność sojuszu NATO" - napisał w oświadczeniu Pentagon.

We wtorek rzecznik Pentagonu John Kirby dodał, że mimo negatywnej opinii USA w sprawie przekazania myśliwców ukraińskim siłą powietrznym, ''ostatecznie decyzja należy do polskiego rządu''.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: