Rosyjscy jeńcy będą pracować przy odbudowie Ukrainy? "Wykorzystamy wszystkie możliwości konwencji genewskiej"

- Rosyjscy jeńcy wojenni wzięci do niewoli podczas inwazji Rosji na Ukrainę, będą traktowani zgodnie z normami międzynarodowego prawa humanitarnego, a później zaczną pracować na rzecz odbudowy ukraińskiej gospodarki - poinformował we wtorek wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhen Jenin.

We wtorek ukraiński wiceminister spraw wewnętrznych Jewhen Jenin poinformował, jak będą traktowani rosyjscy jeńcy wojenni. Jak podkreślił, Ukraina będzie przestrzegała wszystkich norm międzynarodowego prawa humanitarnego.

Zobacz wideo Jak wygląda ewakuacja Ukraińców? Wyszkowski: Rosjanie np. ostrzelali 20 autobusów gotowych do ewakuacji ludzi

- To nas odróżnia od rosyjskiego agresora, który strzela do cywilów, przeprowadza ataki rakietowe i bombowe na domy. I nie mówię o traktowaniu naszych żołnierzy - dodał Jenin. 

Wiceminister poinformował, że Ukraina wykorzysta wszystkie możliwości wobec jeńców wojennych, jakie daje konwencja genewska, w tym wykorzystanie ich jako siły roboczej. 

Wojna w Ukrainie (zdjęcie ilustracyjne)Wojna w Ukrainie. "Oddamy rosyjskich jeńców, jeśli matki odbiorą ich w Kijowie"

- Wszyscy ci ludzie będą później pracować nad odbudową gospodarki Ukrainy - podsumował ukraiński polityk. 

Wojna w Ukrainie. Rosyjscy jeńcy wojenni 

Ukraińskie władze wielokrotnie podkreślały, że w stosunku do jeńców przestrzegają konwencji genewskiej, która została już kilkukrotnie złamana przez Rosjan. 

Ukraińskie ministerstwo obrony chce odesłać część jeńców do RosjiUkraińcy chcą oddać jeńców rosyjskim matkom. "Autobusem lub taksówką"

W ubiegłym tygodniu ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało, że Ukraina "odda rosyjskich jeńców, jeśli matki odbiorą ich w Kijowie". Komunikat można było zobaczyć na oficjalnej stronie resortu.

"Nie walczymy z matkami i ich dziećmi" - podkreśliły ukraińskie władze.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każd może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Więcej o: