Protesty w Rosji. Ponad 100 zatrzymań. Areszt za plakat "Putin paszoł na ch...j"

W Rosji zatrzymano we wtorek co najmniej 100 osób, które protestowały przeciwko wojnie w Ukrainie. 10 dni w areszcie ma spędzić mieszkaniec Stawropola, który wywiesił plakaty z ukraińską flagą i napisem "Putin paszoł na ch...j".

Aresztowano co najmniej 100 osób uczestniczących w proteście przeciwko wojny w Ukrainie - podała agencja Reutera. Grupa monitorująca OVD-Info informuje, że zatrzymania rosyjskich obywateli  nadal trwają. Dotychczas rosyjska policja nie wydała komunikatu w tej sprawie. Od 24 lutego mundurowi zatrzymali 13 769 osób podczas antywojennych demonstracji zorganizowanych w Rosji (stan na wtorek, 8 marca godziny 21.30 czasu polskiego).

Zobacz wideo Antywojenne protesty w Rosji. Są zatrzymani

Rosja. Protestujący spędzi w areszcie dziesięć dni za plakat z napisem "Putin paszoł na ch...j"

W Dzień Kobiet w Rosji zostało zorganizowanych kilka protestów sprzeciwiających się inwazji w Ukrainie. Rosyjskie media informują, że w stolicy zatrzymanych zostało 11 kobiet, a w Petersburgu pięć. W wielu miastach m.in. w Moskwie, Nowosybirsku i Petersburgu, złożono kwiaty pod pomnikami Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

Protestujący Mieszkaniec Stawropola otrzymał z kolei 10 dni aresztu za plakaty z ukraińską flagą i napisem "PTN PNH" - skrót od "Putin paszoł na ch...j" na tylnym siedzeniu samochodu - podaje portal Media Zona. 

Protesty antywojenne w Rosji Rosja. Protesty antywojenne nie cichną mimo drakońskich kar. "Wzywamy kobiety"

Rzeczniczka Aleksieja Nawalnego: Wzywamy kobiety, by w Dzień Kobiet wyszły na ulice

Kira Jarmysz, rzeczniczka Aleksieja Nawalnego, zaapelowała w poniedziałek do Rosjanek, aby 8 marca - w Dzień Kobiet, wzięły udział w proteście przeciwko wojnie.

"Wzywamy kobiety, by jutro [8 marca - red.] wyszły na ulice o godzinie 14, domagając się zakończenia wojny. Nie dlatego, że kobiety mają jakąś szczególną rolę w przywracaniu pokoju. Ale dlatego, że wiemy za dobrze, jaką cenę zapłacimy za tę wojnę. I musimy ja przerwać" - napisała na Twitterze Jarmysz. 

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.  

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj

Więcej o: