Wojna w Ukrainie zbiera swoje żniwo. Agencja ONZ potwierdziła w poniedziałek 7 marca, że co najmniej dziewięć osób zginęło w 16 atakach na placówki służby zdrowia od początku rosyjskiej inwazji - podaje agencja Reutera.
W wyniku ostrzału rosyjskich wojsk centrum miasta Izium, między Charkowem a Donbasem, zmieniło się w ruinę. Wiele budynków zostało zniszczonych, w tym gmach dworca kolejowego, dworzec autobusowy, siedziba miejscowego sądu, jedna ze szkół, a także kilka sklepów i komisariat policji. W mieście nie ma żywności, wody, światła, gazu, ciepła, nie działa także łączność komórkowa - poinformowała we wtorek 8 marca agencja Ukrinform.
Rosjanie zbombardowali we wtorek (8 marca) centralny szpital miejski w Izium. "Nasz szpital miejski, w który państwo zainwestowało dziesiątki milionów hrywien, żeby pacjenci mieli komfortowe warunki: nowoczesny sprzęt, stacje tlenowe, tomografia. Ale według Rosjan była w tym miejscu kolejna baza NATO" - napisał zastępca burmistrza Izium Wołodymyr Macokin na Facebooku. Dodał, że "pacjenci wydostawali się spod gruzów, jak kto mógł".
Jak poinformowała podczas konferencji we wtorek 8 marca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Ukrainie brakuje niezbędnych środków medycznych. Hans Kluge - dyrektor regionalny - podkreślił, że priorytetem organu jest opieka zdrowotna dla ludności cywilnej i uchodźców oraz zaopatrzenie w tlen, szczepionki dla dzieci, zwłaszcza przeciwko polio czy wiedza na temat zdrowia psychicznego.
Tedros Adhanom Ghebreyesus - dyrektor WHO - poinformował na Twitterze, że partia wyrobów medycznych dotarła już do Kijowa.
Ponadto rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia Tarik Jasarevic pokazał w mediach społecznościowych nowo utworzony magazyn we Lwowie, "gdzie materiały medyczne czekają na rozmieszczenie w potrzebujących placówkach opieki zdrowotnej w całym kraju".
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl
***
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule: