Przywódca Chin nie potępił rosyjskiej agresji. Jest zaniepokojony, że w Europie znowu "rozgrzały płomienie wojny"

We wtorek, przywódca Chin Xi Jinping, wziął udział w wideokonferencji. Rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Podczas spotkania poinformował, że jest zaniepokojony sytuacją w Ukrainie, jednak nie potępił on rosyjskiej agresji.

Xi Jinping w trakcie wtorkowej konferencji poinformował, że jest zaniepokojony tym, że w Europie znowu "rozgrzały płomienie wojny". Przywódca Chin wyraził swoje poparcie w sprawie rozmów pokojowych pomiędzy Rosją a Ukrainą.

Zobacz wideo Czy Chiny są w stanie wpłynąć na Rosję? Paweł Borys tłumaczy

Jak przekazała państwowa chińska telewizja CCTV, Jinping zaapelował o "maksymalną powściągliwość", aby nie dopuścić do "eskalacji napięć".

- Chiny doceniają wszelkie wysiłki Francji i Niemiec na rzecz mediacji w związku z sytuacją w Ukrainie i są gotowe do utrzymania komunikacji i koordynacji z Francją, Niemcami i Europą oraz odgrywania aktywnej roli wspólnie ze społecznością międzynarodową, w zależności od potrzeb - poinformował przywódca Chin.

China CongressChiny o przyjaźni z Rosją "silnej jak skała". Będą rozmowy z USA

Wojna w Ukrainie. Chiny nie potępiły rosyjskiej agresji

Mimo zaniepokojenia sytuacją oraz deklaracją w sprawie rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą, przywódca Chin nie potępił rosyjskiej agresji na Ukrainę. Dodatkowo wyraził sprzeciw w kwestii nakładanych sankcji na Moskwę.

W poniedziałek szef chińskiego MSZ Wang Yi powiedział, że przyjaźń chińsko-rosyjska jest „solidna jak skała", a oba kraje mają szerokie perspektywy współpracy.

China USWojna w Ukrainie. Chiny gotowe do podjęcia działań w celu zakończenia konfliktu

W trakcie konferencji prasowej, w kuluarach dorocznej sesji chińskiego parlamentu, Wang poinformował, że należy szanować suwerenność i integralność terytorialną "wszystkich państw", ale jednocześnie podkreślił, że "uzasadnione obawy o bezpieczeństwo wszystkich krajów" muszą być rozwiązane.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Więcej o: