Szef NATO: W Europie trwa najszybciej rozwijający się kryzys uchodźczy od II wojny światowej

- Znacząco zwiększyliśmy naszą obecność na wschodniej flance NATO i zrobimy wszystko, co konieczne, aby chronić każdy skrawek sojuszniczych terytoriów. Prezydent Władimir Putin musi zaprzestać wojny z Ukrainą. Potrzebujemy prawdziwych korytarzy humanitarnych, które będą w pełni respektowane - podkreślił szef NATO Jens Stoltenberg, który we wtorek odwiedził Rygę. W stolicy Łotwy odbyła się jego wspólna konferencja z prezydentem tego kraju Egilsem Levitsem.

- Narodowe Siły Zbrojne Ukrainy inspirują cały świat swoją odwagą, ale atak Władimira Putina wciąż trwa, co jest straszliwe w skutkach dla cywilów - wielu z nich zginęło lub odniosło rany - powiedział szef NATO w Rydze.

Zobacz wideo Dr Dębski: Gdyby Ukraina była członkiem UE, NATO, do tej wojny mogłoby nie dojść

Jens Stoltenberg: Najszybciej rozwijający się kryzys uchodźczy w Europie od II wojny światowej

- Mamy wiarygodne doniesienia o cywilach, którzy są ostrzeliwani w trakcie prób ewakuacji. Ostrzał cywilów jest zbrodnią wojenną i rzeczą zupełnie nie do przyjęcia. Potrzebujemy realnych korytarzy humanitarnych, które będą w pełni respektowane - podkreślił Stoltenberg. Nawiązał w ten sposób do wiodących w kierunku Rosji i Białorusi "dróg ewakuacji", jakie zaproponowała w poniedziałek Federacja Rosyjska oraz ostrzałów i min rozłożonych w korytarzach humanitarnych.

Sekretarz generalny NATO zwrócił uwagę, że od początku wojny dwa miliony Ukraińców opuściły swój kraj. - To najszybciej rozwijający się kryzys uchodźczy w Europie od II wojny światowej - ocenił.

Ukraińscy żołnierze - zdjęcie ilustracyjneRosjanki dzwonią na ukraińską infolinię. "Przepraszam! To nie jest nasza wina"

Szef NATO: Putin i Rosja już płacą straszną cenę za napaść na Ukrainę

- Jasno mówiliśmy od miesięcy, że Putin zapłaci straszną cenę za ponawianą agresję przeciwko Ukrainie i dokładnie taką cenę płaci w tej chwili. Rosja została uderzona bardzo ciężkimi, bezprecedensowymi sankcjami i w tej chwili jest w pełni odizolowana na scenie ogólnoświatowej - podkreślił sekretarz generalny NATO i wskazał, że "rubel jest obecnie najsłabszy w historii, giełda jest zamknięta, a wiele spółek decyduje się na wyjście z Rosji".

Zapewnił, że sojusznicy pomagają Ukrainie realizować jej podstawowe prawo do samoobrony, przekazując miliardy euro we wsparciu, otwierając granice i zapewniając pomoc dla uchodźców. - Cierpienie, jakie widzimy dziś w Ukrainie, jest straszne i dotyka nas wszystkich - stwierdził Stoltenberg.

Generał Herbert Raymond McMaster został nowym doradcą Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego. Poprzedni doradca, Michael Flynn, podał się do dymisji po tym, jak ujawniono, że kłamał ws. kontaktów z Rosją.Były doradca ds. bezpieczeństwa USA o szansach Ukrainy i kolejnych celach Putina

Stoltenberg: Konflikt nie może "rozlać się" poza Ukrainę

- Sojusznicy, w tym Kanada, USA i Hiszpania, rozmieszczają tu [w Łotwie - red.] setki dodatkowych żołnierzy. Będziemy chronić i bronić każdego skrawka łotewskiej ziemi, a także terytoriów wszystkich sojuszników. Ameryka Północna i Europa stoją razem, zjednoczone w NATO - najsilniejszym sojuszu w historii - w tej krytycznej chwili, w imię naszego wspólnego bezpieczeństwa - zaznaczył Jens Stoltenberg.

Podkreślił, że najważniejszym celem jest zahamowanie dalszej eskalacji konfliktu oraz zapobieżenie, by "nie rozlał się poza Ukrainę", co byłoby "jeszcze niebezpieczniejsze, bardziej niszczycielskie i śmiercionośne".

Myśliwiec MiG-29 w barwach polskich sił powietrznych. AirShow w Radomiu, 27 sierpnia 2011Polskie myśliwce dla Ukrainy? Wielka Brytania: Poprzemy Polskę, ale ostrzegamy

- Sytuacja może wymknąć się spod kontroli - przyznał sekretarz generalny NATO. - Aby upewnić się, że nie ma miejsca dla nieporozumień w Moskwie, NATO znacząco zwiększyło naszą obecność na wschodniej flance sojuszu - mamy 130 myśliwców w wysokiej gotowości, ponad 200 okrętów od północy do basenu Morza Śródziemnego i tysiące dodatkowych żołnierzy rozmieszczonych w regionie. W tym - w międzynarodowej grupie bojowej NATO w Adażi [łotewskie miasto - red.], którą odwiedzę dziś po południu - mówił.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: