Siły Lądowe Ukrainy: Na wojnie zginęło 12 tys. rosyjskich żołnierzy. Rosja nie chce zabrać ich ciał

Wtorek 8 marca to 13. dzień wojny w Ukrainie. Krajowe Siły Lądowe tego kraju podały nowe dane o stratach, jakie Rosja poniosła do tej pory na froncie. W walkach zginęło dotychczas 12 tys. rosyjskich żołnierzy. - Rosyjskie władze kategorycznie odmawiają usunięcia z Ukrainy swoich poległych żołnierzy - przekazała wicepremierka Iryna Wereszczuk. MSW Ukrainy podaje, że to pierwsza wojna w historii, w której armia rosyjska odmawia zabierania poległych żołnierzy.
Zobacz wideo Mieszkańcy Irpienia w Ukrainie uciekają ze swoich domów. „Bez przerwy strzelają. Nie ma wody, nie ma elektryczności"

Na wojnie w Ukrainie od 24 lutego do 8 marca zginęło ponad 12 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Rosja straciła w sumie 48 samolotów, 80 śmigłowców, 303 czołgi, 1036 wozów opancerzonych, 120 systemów artyleryjskich, 56 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 27 systemów obrony przeciwlotniczej, 474 pojazdy, 60 cystern, 7 bezzałogowych statków powietrznych oraz trzy łodzie - poinformowały na Facebooku Siły Lądowe Ukrainy.

W komunikacie dodano, że bilans ten jest aktualizowany, ale szacowanie jest utrudnione przez wysoką intensywność działań bojowych.

Straty wojsk Rosji zilustrował portal "The Kyiv Independent".

Rosja wysyła żołnierzy na wojnę, ale nie chce zabierać ich ciał

Wicepremierka Ukrainy i ministerka ds. reintegracji terytoriów okupowanych Iryna Wereszczuk powiedziała w poniedziałek, że Rosja nie chce zabierać do siebie ciał zabitych żołnierzy.

- Rosyjskie władze kategorycznie odmawiają usunięcia swoich poległych żołnierzy z Ukrainy. Rosjanie nie chcą nawet negocjować na ten temat. Widocznie sądzą, że ciała ich personelu wojskowego nie są warte, by wrócić do ojczyzny i być po ludzku pochowane - przekazała, cytowana przez agencję Interfax Ukraina.

- Oczywiście wstrząsa nami takie okrucieństwo nawet wobec własnych ludzi. Ale to nie zatrzyma naszej armii. Jesteśmy na swojej własnej ziemi - podkreśliła Wereszczuk.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy podaje, że to pierwsza wojna w historii, w której armia rosyjska odmawia zabierania poległych żołnierzy.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: