Rosjanie przetrzymują około 300 ukraińskich jeńców w elektrowni w Czarnobylu

Rosjanie mają przetrzymywać ok. 300 Ukraińców w elektrowni jądrowej w Czarnobylu - informuje BBC. Jeńcy od 24 lutego mają ograniczony dostęp do leków i jedzenia.

Rosjanie zajęli teren ukraińskiej elektrowni w Czarnobylu w dniu inwazji na Ukrainę. Walki w czarnobylskiej strefie wykluczenia trwały kilka godzin. Już wówczas pojawiły się informacje o zatrzymanych jeńcach. Teraz znamy więcej szczegółów. 

Zobacz wideo Wojna w Ukrainie. Poranna Rozmowa. Gazeta.pl (08.03)

BBC podaje, że Rosjanie mają więzić około 300 osób w elektrowni jądrowej w Czarnobylu

Pracownicy i ochroniarze elektrowni jądrowej w Czarnobylu nie mogą opuszczać terytorium od 24 lutego. "Personel cały czas pracuje. Atmosfera jest spokojna, ale warunki panujące na miejscu określają oni jako trudne" - pisze BBC.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

W związku z tym, że nie wiadomo, jak długo pracownicy będą przetrzymywani, Rosjanie ograniczają im dostęp do jedzenia i zapewniają tylko jeden posiłek dziennie. Jedzenie gotują kucharze, którzy również stali się zakładnikami rosyjskich żołnierzy. Dostępne są głównie podstawowe produkty, czyli chleb i kasza.

Viktor Orban i Wladimir Putin Ekspertka PISM: Orban chce odwrócić uwagę od faktu, że Putin jest zbrodniarzem

Rosną obawy co do bezpieczeństwa. Pracownicy mogą być wycieńczeni

Personel, czyli 100 pracowników i 200 ukraińskich ochroniarzy, pracuje na dwie zmiany. Pracownicy są niedożywieni i pod presją pilnujących ich Rosjan, a to może negatywnie wpływać na ich koncentrację, a co za tym idzie bezpieczne wykonywanie przez nich swoich obowiązków. 

Wstrząsające zdjęcia z ogarniętej wojną Ukrainy Zdjęcia, które łamią serce. Do takiego dramatu rodzin doprowadził Putin

****

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: