Wojna w Ukrainie. Ukraińcom udało się przechwycić rosyjski system przeciwlotniczy. Zostanie zniszczony

Ukraińcy odnieśli kolejny sukces w wojnie z Rosją. Jak poinformował szef administracji położonego na południu kraju obwodu mikołajowskiego, Witalij Kim, siły ukraińskie zdobyły rosyjski system przeciwlotniczy Pancyr-S1.

"W ciągu 10 dni od rozpoczęcia wojny, zneutralizowaliśmy trzeci system Pancyr. Teraz zostanie zniszczony" - przekazał Witalij Kim w opublikowanym na Telegramie nagraniu. Na filmie widzimy unieruchomiony pojazd. Nagranie udostępnił też m.in. na Facebooku. 

Zobacz wideo Na ukraińską Winnicę spadło osiem rosyjskich rakiet. Zełenski apeluje

Wojna w Ukrainie. Ukraińcom udało się przechwycić rosyjski system przeciwlotniczy Pancyr-S1

Pancyr-S1 to przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko-rakietowy, który wszedł wyposażenie armii rosyjskiej w połowie lat 90.  W jego skład wchodzą dwie dwulufowe armaty automatyczne kalibru 30 mm oraz dwanaście przeciwlotniczych pocisków rakietowych. Rosjanie reklamowali go jako sprzęt skuteczny przy zwalczaniu dronów. Ukraińskie rządowe Centrum Komunikacji Strategicznej podaje, że cena eksportowa sprzętu Pancyr-S1 wynosi ponad 20 mln dolarów. 

Tymczasem z najnowszych informacji Pentagonu wynika, że niemal 100 proc. rosyjskich sił zgromadzonych przy granicach Ukrainy weszło już na jej terytorium. Wcześniej szacowano tę liczbę na 150 tysięcy żołnierzy. Pentagon ocenił również, że od początku wojny na Ukrainę spadło 625 rosyjskich rakiet. W ostatnich dniach Rosjanie uderzają w cele z większej odległości, co zmniejsza ich precyzje i zagraża rejonom zamieszkanym przez cywilów. 

John KirbyPrzełomowe wieści z Pentagonu: Rosja zaangażowała już niemal 100 proc. armii i szuka wsparcia poza krajem

Przeczytaj więcej podobnych informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Premier Wiktor Orban nakazał obniżenie cen żywnościNiemcy i Węgry nie zamierzają poprzeć sankcji energetycznych dla Rosji

****

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: