Koniec trzeciej tury rozmów pokojowych. Strona ukraińska zdradziła szczegóły

Zakończyła się trzecia tura rozmów pokojowych między Ukrainą i Rosją. Delegacje spotkały się w Białorusi, w Puszczy Białowieskiej, przy polskiej granicy. Podsumowanie poniedziałkowych rozmów przedstawił członek ukraińskiej delegacji, doradca prezydenta Zełenskiego, Mychajło Podolak.

W poniedziałek odbyła się kolejna tura rozmów delegacji ukraińskiej i rosyjskiej. O tym, jak przebiegło spotkanie, poinformował doradca ukraińskiego prezydenta na swoim Twitterze. 

Zobacz wideo Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Elonem Muskiem. "Dziękuję za słowa i czyny"

Mychajło Podolak przekazał, że udało się osiągnąć niewielkie porozumienie w związku z logistyką korytarzy humanitarnych. Ponadto doradca ukraińskiego prezydenta zaznaczył, że jeśli chodzi o rozwiązania polityczne, zawieszenie broni i zakończenie działań wojennych, nie udało się osiągnąć rezultatów, które istotnie zmieniłyby sytuację. Jak podkreślił - intensywne konsultacje będą kontynuowane.

Wołodymyr Zełenski w schronie podczas wizyty we wschodniej UkrainieDoradca Zełenskiego: Prezydent nie opuści Kijowa. To człowiek szalony

Wcześniej Podolak poinformował, że skład ukraińskiej delegacji pozostał "bez zmian". W poprzednich rozmowach ze strony ukraińskiej uczestniczyli: minister obrony Ołeksij Reznikow, doradca prezydenta Mychajło Podolak, wiceminister spraw zagranicznych Mykoła Toczycki, reprezentant Ukrainy podczas rozmów w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie Andrij Kostin, oraz parlamentarzysta Rustem Umerow.

Ukraina. Poprzednie spotkania delegacji bez przełomu 

Poprzednie dwa spotkania delegacji Rosji i Ukrainy odbyły się 28 lutego i 3 marca w pobliżu granicy ukraińsko-białoruskiej.

Wojna w Ukrainie. Nie żyje dziennikarz Wiktor Dudar. Walczył w Mikołajowie od pierwszego dnia inwazjiWojna w Ukrainie. Nie żyje dziennikarz Wiktor Dudar. Walczył w Mikołajowie

Podczas rozmów, strony miały ustalić utworzenie korytarza humanitarnego z oblężonego przez Rosjan Mariupola na południu Ukrainy, w celu m.in. ewakuacji rannych i części ludności cywilnej.  Kilkukrotne próby uruchomienia takiego korytarza były jednak zrywane z powodu ostrzału Rosjan.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

 

Więcej o: