Miał przy sobie jedną torbę, paszport i numer telefonu. 11-letni chłopiec z Ukrainy sam dotarł do granicy ze Słowacją

11- letni mieszkaniec Ukrainy sam uciekł z kraju ogarniętego wojną. Miał przy sobie jedną plastikową torbę, paszport i numer telefonu zapisany na ręce. O tym, że dziecko samo dotarło do granicy ze Słowacją, poinformowało słowackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w mediach społecznościowych.

"To jest największy bohater wczorajszej nocy. Przez granicę z Ukrainą przyszedł na Słowację zaledwie 11-letni chłopiec z Zaporoża. Z jedną plastikową torbą, paszportem i numerem telefonu zapisanym na ręku, przyszedł zupełnie sam, ponieważ jego rodzice musieli zostać w Ukrainie. Zaopiekowali się nim wolontariusze, zabrali go w ciepłe miejsce, zapewnili mu jedzenie i picie, które też spakowali w dalszą podróż" - poinformowano na Facebooku.

Ministerstwo dodało również, że dzięki numerowi zapisanemu na ręce i kartce papieru w paszporcie, udało się skontaktować z jego bliskimi. Chłopiec został odwieziony do Bratysławy, gdzie czekała na niego rodzina.

Wojna w Ukrainie. Ponad milion uchodźców dotarło do Polski

Jak poinformowała Straż Graniczna, w niedzielę o godz. 20, liczba ukraińskich uchodźców w Polsce przekroczyła milion. Tylko tego dnia granicę przeszło blisko 142 tysiące osób. Łącznie do kraju dotarło już 1 067 000 Ukraińców.

"To milion ludzkich tragedii, milion osób wygnanych z własnych domów przez wojnę" - napisała Straż Graniczna na Twitterze.

Polska. Pomoc dla uchodźców

W całym kraju organizowana jest pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Na przejściach granicznych znajdują się wolontariusze i specjalne organizacje, które udzielają pomocy. Rozdają między innymi żywność i leki, a następnie kierują do miejsc, w których uchodźcy mogą odpocząć i oczekiwać na dalszy transport.

Dodatkowo w niedzielę rząd uruchomił platformę koordynacji pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Dzięki temu samorządy, organizacje pozarządowe, fundacje i firmy prywatne będą mogły wysyłać pomoc. Platforma będzie działała w ramach istniejącej strony pomagamukrainie.gov.pl.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: