Orban ugiął się ws. wojsk NATO, ale postawił też twarde weto

Wojska NATO jednak będą mogły być rozstawione na terytorium Węgier. Viktor Orban podpisał w poniedziałek 7 marca dekret, który to umożliwi. Ponadto dokument zezwala na dostawy broni do innych państw członkowskich sojuszu i transportowanie ich przez Węgry. A co z dostawami do Ukrainy? Tutaj węgierski premier przedstawił już twarde stanowisko.

Węgry starają się być powściągliwe w postanowieniach związanych z wojną w Ukrainie. Co prawda nie blokują sankcji nakładanych przez Unię Europejskiej i zgadzają się z większością decyzji NATO, ale ich niektóre postanowienia wyraźnie odbiegają od tych, które podjęła, chociażby Polska. 

Zobacz wideo Po której stronie konfliktu opowiada się Viktor Orban? Pytamy ambasadora Deszczycę

Wojna w Ukrainie. Viktor Orban zezwolił na rozstawienie wojsk NATO w zachodnich Węgrzech, ale nie na dostawy broni 

Agencja Reuters podaje, iż zgodnie z dekretem podpisanym przez premiera Viktora Orbana i opublikowanym w poniedziałek w Dzienniku Urzędowym, Węgry zezwalają na rozmieszczenie wojsk NATO w zachodnich Węgrzech oraz dostaw broni do innych państw członkowskich sojuszu północnoatlantyckiego.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Orban zgodził się również na organizowanie dostaw pomocy humanitarnej dla Ukraińców. Węgry nie pozwalają jednak na transport śmiercionośnej broni przez swoje terytorium do naszych wschodnich sąsiadów. 

****

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: