Rosja. Tajna mobilizacja w Kraju Krasnodarskim. "Konieczność zniszczenia faszyzmu" w Ukrainie

Rosja rozpoczęła tajną mobilizację w Kraju Krasnodarskim - podał w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Jej powodem są duże straty, jakie poniosła rosyjska armia na wojnie w Ukrainie.
Zobacz wideo Zełenski: Dajcie nam chociaż samoloty, żebyśmy mogli się bronić

"W związku ze znacznymi stratami poniesionymi przez okupantów od początku wojny, w celu przyciągnięcia ochotników, w obwodzie krasnodarskim rozpoczęła się tajna mobilizacja i wzmożone rozpowszechnianie materiałów propagandowych, mówiących o 'neofaszystowskich okrucieństwach oraz konieczności zniszczenia faszyzmu'" - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w niedzielę na Facebooku. Kraj Krasnodarski leży nad Morzem Czarnym i sąsiaduje przez Cieśninę Kerczeńską z Półwyspem Krymskim. 

Ukraińscy żołnierze odbili Czuhujew. Zginął rosyjski dowódca, wrogowie ponieśli duże straty

Serwis Ukraińska Prawda poinformował w poniedziałek nad ranem, że wojska Ukrainy odbiły miasto Czuhujew na wschodzie kraju. Rosjanie ponieśli znaczne straty osobowe i sprzętowe. W walkach zginęli m.in. podpułkownik Dmitrij Safronow - dowódca 61. oddzielnej brygady piechoty morskiej Sił Zbrojnych Rosji oraz podpułkownik Denis Glebow, zastępca dowódcy 11. oddzielnej brygady powietrznodesantowej Sił Zbrojnych Rosji.

Od początku wojny (24 lutego) do poniedziałku (7 marca) zginęło - jak podaje ukraiński Sztab Generalny - ponad 11 tys. rosyjskich żołnierzy. Aktualne straty po stronie Rosji to 290 czołgów i około tysiąca innych wozów opancerzonych, 46 samolotów, 68 helikopterów i 60 cystern z paliwem. "Dane są aktualizowane, ale intensywność wrogich działań komplikuje obliczenia" - podkreślono w komunikacie.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: