Rosja gromadzi wojska wokół Kijowa. Pentagon: 60-kilometrowy konwój wojskowy wciąż stoi w miejscu

Według sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych Rosja planuje uderzenie na Kijów - żołnierze zaczęli gromadzić środki potrzebne do szturmu, próbują też przejąć kontrolę nad Czernihowem i miastem Sumy, ale doznały tam "znacznych strat" - czytamy w komunikacie wojskowych. Według Pentagonu 95 procent sił, które Rosja zgromadziła przy granicach, znajduje się już na Ukrainie.

W nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjskie wojska ponownie próbowały zdobyć Kijów. Mimo to mieszkańcy stolicy Ukrainy nadal mają dostęp do energii elektrycznej, wody, ciepła i komunikacji, a wolontariusze pracują w centrach logistycznych i dostarczają mieszkańcom Kijowa żywność, lekarstwa oraz inne niezbędne produkty. 

Zobacz wideo Na ukraińską Winnicę spadło osiem rosyjskich rakiet. Zełenski apeluje

Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych: Wróg gromadzi wojska wokół Kijowa

Siły Zbrojne Ukrainy przedstawiły stan na 11 dzień wojny. "Wróg kontynuuje operację ofensywną przeciwko Ukrainie, koncentrując się na okrążeniu Kijowa, Charkowa, Czernihowa, Sumy i Mikołajowa, dochodząc do granic administracyjnych w obwodach ługańskim i donieckim, tworząc korytarz lądowy z Krymu w kierunku Mariupol - Nowoazowsk - napisano w wojskowym komunikacie w niedzielę wieczorem. 

Ukraińskie siły zbrojne informują, że rosyjskie wojska gromadzą się pod Kijowem i że Rosjanie próbują przejąć pełną kontrolę nad miastami Bucza i Irpin. "W kierunku północnym okupanci starają się zapewnić przewagę taktyczną, by przez obwód Browarski i Boryspol dotrzeć na wschodnie przedmieścia Kijowa, a także przejąć kontrolę nad miastami Czernihów i Sumy" - opisują wojskowi. Dodają jednak, że wróg poniósł dotkliwe straty, ukraińskie wojsko przeprowadziło atak na skład broni w regionach Nova Basan i Skripali. 

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj

Protesty w obronie UkrainyChcą zamknięcia nieba nad Ukrainą. Szefowa niemieckiego MSZ: Zagrożenie

Pentagon: 95 procent rosyjskich sił zgromadzonych przy granicach weszło już na terytorium Ukrainy.

Z kolei Pentagon ocenia, że przez weekend nie doszło do znaczącej zmiany układu sił na Ukrainie. Rosjanie bombardują cywilnych mieszkańców i starają się otoczyć miasta na północy Ukrainy, napotykają jednak na silny opór.

Rosjanie kontynuowali wczoraj ostrzał artyleryjski i rakietowy ukraińskich miast, także w rejonach zamieszkanych przez cywilów. Pentagon szacuje, że od początku wojny na Ukrainę spadło ponad 600 rosyjskich rakiet. Rosjanie nie zdobyli jednak w czasie weekendu znaczącego terenu. Starają się otoczyć Kijów i Charków, ale Ukraińcy stawiają silny i skuteczny opór. 60-kilometrowy rosyjski konwój wojskowy wciąż stoi w miejscu na północ od Kijowa. Według Pentagonu 95 procent rosyjskich sił zgromadzonych przy granicach weszło już na terytorium Ukrainy.

Russia Ukraine WarZbrodnia w Irpieniu. Mer miasta: Zamordowali rodzinę na moich oczach

Rosjanie nie osiągnęli też dominacji w przestrzeni powietrznej. Ukraińskie samoloty nadal latają, działają też systemy obrony powietrznej. Departament Obrony USA nie jest jednak w stanie zweryfikować podawanych przez stronę ukraińską informacji o liczbie strąconych rosyjskich maszyn. Siły powietrzne Ukrainy podały w niedzielę, że od początku inwazji Rosji na Ukrainę udało im się zniszczyć 88 rosyjskich samolotów i śmigłowców. Dziennik "New York Times" informuje tymczasem, że w ciągu ostatnich sześciu dni Stany Zjednoczone i NATO dostarczyły Ukraińcom 17 tysięcy wyrzutni przeciwczołgowych, w tym systemów Javelin.

Przeczytaj więcej podobnych informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.  

*******

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: