Boris Johnson rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim. Powstał sześciopunktowy plan pokonania Putina

Brytyjski premier Boris Johnson rozmawiał w niedzielę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Tematem dyskusji była m.in. potrzeba zapewnienia wyposażenia obronnego siłom ukraińskim. Johnson przedstawił także sześciopunktowy plan działań, które mają na celu powstrzymanie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Zobacz wideo Zełenski: Dajcie nam chociaż samoloty, żebyśmy mogli się bronić

Trwa 11. dzień ataków Rosji na Ukrainę. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson odbył w niedzielę 6 marca telefoniczną rozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Boris Johnson rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim o sytuacji Ukrainy

Jak czytamy, przywódcy rozmawiali także o "pogarszającej się sytuacji humanitarnej" Ukrainy, a Johnson opisał działania Wielkiej Brytanii podejmowane w celu "zapewnienia wsparcia humanitarnego i nałożenia kosztów ekonomicznych na Rosję". Chodzi między innymi o apel do innych krajów dotyczący podjęcia dalszych działań, by odłączyć Rosję od systemu SWIFT. 

Przywódcy dyskutowali o rosnącym zagrożeniu, jakie rosyjskie barbarzyńskie ataki stanowią dla ukraińskich cywilów, a premier podkreślił determinację Wielkiej Brytanii, by doprowadzić do upadku Putina

- przekazał rzecznik.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr ZełenskiZełenski w odezwie do narodu: Jestem bezgranicznie wdzięczny Dudzie

Johnson przedstawił Zełenskiemu sześciopunktowy plan międzynarodowych działań

"Przywódcy dyskutowali o potrzebach ukraińskich sił zbrojnych, a premier zobowiązał się do współpracy z partnerami w celu dostarczenia dalszego sprzętu obronnego" - przekazał rzecznik Downing Street w komunikacie.

Zełenski i Johnson omówili sześciopunktowy plan działań międzynarodowych, który obejmuje:

  1. Mobilizację międzynarodowej koalicji humanitarnej dla Ukrainy.
  2. Wsparcie Ukrainy w jej wysiłkach na rzecz samoobrony.
  3. Maksymalizacje presji gospodarczej na reżim Putina.
  4. Niedopuszczenie do normalizacji tego, co Rosja robi w Ukrainie.
  5. Podążanie ścieżkami dyplomatycznymi do deeskalacji konfliktu, ale tylko na podstawie pełnego udziału prawowitego rządu Ukrainy.
  6. Rozpoczęcie szybkiej kampanii na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa i odporności na obszarze euroatlantyckim.

Więcej wiadomości z Ukrainy przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wojna w Ukrainie. 11. dzień inwazji - ataki Rosjan nie ustają

Bombardowania Ukrainy przez Rosjan nie ustają, a media informują o kolejnych atakach, w których cierpi ludność cywilna. Tylko w niedzielę Rosja zaatakowała Irpień, w którym zginęły co najmniej cztery osoby (w tym troje dzieci), zrzuciła rakiety na budynki w Kramatorsku, gdzie zginęły co najmniej dwie osoby, a także zrzuciła osiem pocisków, które spadły na lotnisko w Winnicy, niedaleko granicy z Mołdową - w tym ataku zginęła co najmniej jedna osoba.  Rosjanie otworzyli także ogień do uciekających cywilów w Mariupolu, gdzie od soboty trwają próby przeprowadzenia ewakuacji ok. 200 tys. osób.

Ich bezpieczny transport miało zapewnić utworzenie korytarzy humanitarnych.

Wołodymyr ZełenskiWołodymyr Zełenski: Rosjanie przygotowują się do zbombardowania Odessy

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule: 

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: